Türkiye'ye Gazze ablukası kalktı

Türkiye'ye Gazze ablukası kalktı

Tel Aviv, Türkiye için Gazze ablukasını kaldırdı.

A+A-

 İsrail yönetimi, TİKA'nın Gazze'de yaptırdığı Türk Hastanesi'ne ait inşaat malzemelerinin Aşdod Limanı'ndan geçişine izin verdi. Gazze ablukası diğer ülkeler için ise sürüyor.
 
İsrail'in, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gazze'de yapımı sürdürülen hastaneye ait olan ve Aşdod Limanı'nda uzun zamandır bekletilen inşaat malzemelerinin Gazze'ye geçişini serbest bıraktığı bildirildi. İsrail üzerinden Gazze'ye girecek malların girişini ve koordinesini yürüten COGAT merkezinden yapılan yazılı açıklamada, hastaneye götürülmek üzere izin bekleyen malların geçişine müsaade edildiği duyuruldu.

BAKAN YALON'DAN İZİN

COGAT, yaptığı açıklamada, 'Savunma Bakanı Moşe Yalon, Gazze'de yapılan Türk hastanesinin yapımına yardımcı olmak ve desteklemek amacıyla inşaat malzemeleri, elektrik ekipmanları, telekomünikasyon ve sıhhi tesisat malzemelerinin girişine onay verdi' ifadesi kullanıldı. Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin talebi olan toplam 500 kamyon inşaat malzemesinin yanı sıra 70 kamyon elektrik ve iletişim ekipmanının da girişine izin verildiği kaydedildi. 34 dönüm arazi üzerine inşa edilen 160 yataklı Türk Hastanesi'nin tahmini maliyeti 35 milyon doları buluyor.

DAVALARIN KALKMASINI BEKLİYOR

Öte yandan Mavi Marmara davasıyla ilgili açıklama yapan, İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım davanın Filistinin halkının umut ışığı olduğunu söyledi. Yıldırım 'İsrail siyasi operasyonlar ile Türkiye ile anlaşmaya çalışıyor. Türkiye'deki davaların durmasını istiyor. Fakat biz davalardan azla vazgeçmeyeceğiz. İsrail'in yanında olan iç ve dış güçlerin karşısında olarak, açtığımız davaları kazanacağız' şeklinde konuştu.

Yakalama kararı çıkmalı

Uluslararası hukukçular olarak ilk kez İstanbul'da bir araya gelindiğini söyleyen Güney Afrikalı Av. Ziyaad Patel, hukuk mücadelesinin durmayacağını, her zaman destek vereceklerini söyledi. Patel 'Güney Afrika savcıları, Türkiye savcıları ile beraber hareket edebileceklerini belirtti. Dünyada artık bazı dengelerin değişmesi gerekiyor. Uluslararası toplum da bu değişimi bekliyor. Türkiye'de yakalama kararı çıkmalıdır.

Adalet İstanbul'da yerini bulacak

Mavi Marmara davası için 20 farklı ülkeden İstanbul'a gelen uluslararası organizatörler, aktivist ve hukukçular yaptıkları açıklamada, İnsani Yardım Vakfı'na (İHH) destek amaçlı geldiklerini ve İsrail'i ilk kez yargılayan Türk mahkemelerinin bu davada nihai kararı vereceklerine inandıklarını söyledi. İstanbul'daki mahkemeler ile İsrail'in ilk kez yargılandığını söyleyen İngiliz Av. Toby Cadman, davaya her zaman destek vereceğini ve insanlık adına onurlu bir süreç olduğunu belirtti. Amerika'dan gelen David Schermerhorn ise, İsrail'in ilk kez Türkiye'de yargılandığını dile getirdi. Schermerhorn, 'Davadaki en önemli adım, İstanbul'da atılıyor. İsrail'in işlediği suça Birleşmiş Milletlerde ortaktır. Artık bu suçluların cezalandırılması gerekiyor.' İfadelerini kullandı.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.