Türkiye'nin kurtuluş reçetesi değerlerinde

Türkiye'nin kurtuluş reçetesi değerlerinde

Meriç, Türkiye'nin yaşadığı sıkıntılara karşı Hutbe-i Şamiye'de geçen çözüm önerilerini sıraladı

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Yeni Akit yazarı Muhsin Meriç, Türkiye'nin yaşadığı sıkıntılara karşı  Hutbe-i Şamiye'de geçen çözüm önerilerini sıraladı.

Son tartışmaları "fitne" olarak niteleyen Meriç, “Biz kimiz?” sorusuna cevap vermeyi öğrendiğimizi ifade etti.

Meriç, "Unuttuk “Biz kimiz?” sorusunun cevabını, unutturulduk! Mezar taşlarından, başörtüsünden, ezanından, Kitabından korkar hâle getirildik bir süre. İki arada bir derede bıraktılar bizi. Modernleşme, asrîleşme, Batılılaşma diyerek, bizi “arkadan vuran” Arabı gözümüzün içine sokarak, Kürdü yok sayarak hem yabanîleştirdiler bizi hem yabancılaştırdılar. İçimize nizâ girdi, nifak girdi. Feşel’e düştük, salaklaştık, korkaklaştık. Kimlik buhranı geçirdik. İkili kimliklere sahip olduk. “Kadınlarınızı açın, Kur’anlarınızı kapatın” dediler önce. Muallimler öyle bir nesil yaratacaklardı ki Kur’anları kendi elleriyle parçalayacaktı! Pozitivizmi her fırsatta aşırı dozda şırıngaladılar. İstedikleri, köklerden ve göklerden kopuk bir nesil yetiştirmekti. Olmadı! Tutmadı çok şükür. Ontolojik buhranlar içinde kıvransak da aslımızı unutmadık. Hastayız ama tedaviye çabuk cevap veriyoruz. Yeter ki reçeteye sarılalım. Ne öldük ne onduk ama farkındayız can damarımızı koparan kanımızı içen hasımlarımızın." dedi.

Sıkıntılara karşı reçete de öneren Meriç, isim vermeden Hutbe-i Şamiye'de geçen çözüm önerilerini sıraladı:

"Reçete, değerlerimizde. Önce ümitli olacağız. Ye’se yer yok. Ümitsizliği de umudumuza kastedenleri de elimizin tersiyle defedeceğiz. Türkiye ve Başbakan İslam Dünyasının ümidi oldu. Bunu yok etmelerine izin vermeyeceğiz. Böyle ümit ışıkları tarihi fırsatlardır. 

"Doğruluğu siyasi ve sosyal hayatta hâkim kılacağız. Yalanla açıktan savaşacağız.

"Baskının, zorbalığın her türlüsüyle, siyasi, ilmi, fikri, medyatik istibdatlarla mücadele edeceğiz.

"İslam Dünyasının yüzde atmışlık nüfusunu teşkil eden 30 yaş altı gençliğe bulutlar gibi, kuşlar gibi sınır tanımayan bir ümmet şuuru vereceğiz. Ümmet kuşağını diriltecek, ümmet bilincini yeşertecek çalışmalara ağırlık vereceğiz.

"Bizi birbirimize bağlayan manevi bağlarımızı hatırlayıp kuvvetlileştireceğiz. Tüm bunları savunanlara misyonuna sahip çıkacağız. Yeni nesilleri bu şuurla yetiştireceğiz.  İşte reçete bu.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.