Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik haritası oluşturuluyor

Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik haritası oluşturuluyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, yürüttüğü 'Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi' ile Türkiye’nin biyolojik çeşitlilik haritasını oluşturacak.

A+A-

Yasin Kılıç'ın haberi:

Sahip olduğu tabii kaynaklar bakımından oldukça zengin bir ülke olan Türkiye’nin, bu kaynaklardan verimli ve sürekli olarak faydalanabilmesi için uygulamaya konulan proje bu yönde atılacak ilk adım olma özelliğini taşıyor. Proje kapsamında damarlı bitkiler ile omurgalı hayvanlar için literatür ve arazi, tohumsuz bitkiler ve omurgasız hayvanlar için ise literatür çalışması yapılacak. Projenin diğer önemli konusunu ise biyolojik çeşitliliğin izlenmesine yönelik verilerin elde edilmesi, izleme metodolojisinin oluşturulması ve izleme için gerekli önerilerin yer aldığı rapor oluşturuyor. Ayrıca her bir çalışma alanı için izleme planı geliştirilecek. Böylece hedef türlerce zengin habitatlar, özellikli bitki toplumları ve özellikli yaban hayvan alanları tespit edilmiş olacak.

NUH’UN GEMİSİ VERİ TABANINA KAYDEDİLECEK

Bütün illerden alınan biyolojik çeşitlilik verileri Nuh’un Gemisi Veri Tabanı’na girilerek, burada depolanacak. Böylece ülkedeki biyolojik çeşitlilik verileri bir veri tabanı aracılığıyla tablo, grafik ve harita bazında sorgulanabilecek. Projenin tamamlanmasıyla biyolojik çeşitliliğin korunması ve sürdürülebilirliği adına meydana gelecek değişimler izlenebilecek.

HARİTA 2018 YILINDA TAMAMLANACAK

Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi kapsamında çalışmaların başladığı iller arasında Adana, Osmaniye, Sinop, Afyonkarahisar, Uşak, Sivas, Ankara, Düzce, Tekirdağ, Burdur, Isparta, Van, Bursa, Yalova, Karabük, Çanakkale, Edirne, Tunceli, Erzurum, Ağrı, Kırklareli, Konya, Nevşehir, Muş, Manisa, Aydın, Gaziantep, Rize, Trabzon, Tokat ve Samsun yer alıyor. Bu illerdeki çalışmalar 2014 yılı sonuna kadar tamamlanacak. 2018 yılına kadar ise 81 ilde bu çalışmalar yapılacak ve bu süreç sonunda Türkiye’nin Biyolojik Çeşitlilik Haritası çıkarılacak.

PROJE KAPSAMINDA 230 UZMAN ÇALIŞIYOR

Devam eden çalışmalarda farklı üniversitelerden akademisyenler, sivil toplum kuruluşlarından uzmanlar, ayrıca bireysel çalışan uzmanlar olmak üzere toplam 230 uzman yer alıyor. Her yıl projede çalışan uzman sayısı artmakla birlikte, ülkenin her köşesinde açılan üniversitelerdeki akademisyenlerde 'Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi'nde çalışma imkanı buluyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu konuyla ilgili yazılı değerlendirmesinde, 'Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi' kapsamında korunan alanlar, habitatlar ve ekosisteme ilişkin envanter verilerinin artık arazi çalışmalarıyla tespit edileceğini söyledi. Biyolojik çeşitliliği oluşturan türlerin popülasyon durumlarının belirlenerek IUCN kriterleri ve tehlike kategorilerine göre gruplandırılacağını vurgulayan Veysel Eroğlu “Yapılan çalışmalar sayesinde biyolojik çeşitliliğin tür, habitat ve ekosistem düzeyinde gidişatı hakkında fikir sahibi olunması sağlanacak. Gösterge türlerin azalmasına veya yok olmasına sebep olan tehditler belirlenecek ve bu tehditleri ortadan kaldıracak çözümler bulunacak.” dedi.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.