Türkiye'nin Azez'de onardığı camide mukabele geleneği

Türkiye'nin Azez'de onardığı camide mukabele geleneği

Ramazana huzur içinde giren Azezliler, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından onarılan Yetimler Camisi'nde mukabele geleneğini yerine getirmek için buluşuyor.

Fırat Kalkanı Harekatı sayesinde terör örgütlerinden kurtarılan Halep'in Azez ilçesindeki Müslümanlar, oluşan güven ortası sayesinde günlük yaşamlarını daha rahat sürdürürken, ramazanda camiye giderek mukabele geleneğini devam ettiriyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri destekli Özgür Suriye Ordusu tarafından teröristlerden temizlenen Azez'de halk güven ortamı sayesinde ramazan ayına huzurlu bir şekilde girdi. Ülkelerindeki iç karışıklık nedeniyle 6 yıldır büyük sıkıntılar yaşayan Suriyeliler, harekat sayesinde günlerini ramazana yakışır bir şekilde geçirebilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Suriyeli Müslümanlar, Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Azez'de onarılan Yetimler Camisi'nde mukabele geleneğini yerine getirmek için buluşuyor.

Mukabeleye ilgi gösteren Azezliler, ilçede zaman zaman terör saldırıları olsa da ibadetlerini ramazanda huzurlu şekilde yerine getirebiliyor.

"Esed cemaati mescitten uzaklaştırıyor"

Yetimler Camisi'nin hafız imamı Mustafa Hendevi, ilçedeki halkın ihtiyaçlarının büyük bir bölümünün Türk hayırseverler tarafından karşılandığını söyledi.

Kur'an-ı Kerim okunan yerlere Allah'ın yardımının muhakkak ulaştığına inandıklarını anlatan Hendevi, "Savaşın etkili olduğu dönemlerde cemaat camiden korkuyor gelemiyordu. Esed her yere füze attığından cemaati mescitten de uzaklaştırıyor ama şu anda Fırat Kalkanı'ndan sonra elhamdülillah biraz daha güvenli bir bölgeye kavuştuk. Şu an cemaat, mescitlere daha fazla gelip, namaz kılıp hatimlere katılabiliyor." dedi.

Hatme katılan 61 yaşındaki Mahmud Neddu, iç savaş nedeniyle 6 yıldan beri camide doğru dürüst namaz bile kılamadıklarını belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti ve özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ediyoruz. Türkiye, ramazan ayını huzurlu bir şekilde geçirmemize vesile oldu, Allah razı olsun. DEAŞ döneminde burası çok vahim durumdaydı. Fırat Kalkanı'ndan sonra bölgede gerçekten istikrar sağlandı." şeklinde konuştu.AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.