Türkiye'nin Antarktika'daki ilk yer bilimcisi

Türkiye'nin Antarktika'daki ilk yer bilimcisi

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Çelik, Antarktika'da bilimsel çalışmalarda bulunacak.

A+A-

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Çelik, Antarktika'da bilimsel çalışmalarda bulunacak.
Sefer, gelecekte Antarktika'da kurulması düşünülen 'Türk Araştırma Üssü' için bir temel teşkil edecek.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Çelik, Antarktika'da Türkiye adına bilimsel araştırmalar yapan ilk Türk yer bilimci olacak. Bir ilke imza atacak olan İÜ, Antarktika'da Türk ve İstanbul Üniversitesi'nin bayrağını dalgalandıracak.

İstanbul Üniversitesi ve Antarktika Kutup Bilimsel Araştırmalar Merkezi (TAKBAM) - Bulgar Antarktika Enstitüsü (BAI) işbirliğiyle düzenlenen 'I. Antarktika Türk Bilim Seferi' programı 6 Ocak- 22 Şubat 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 45 günlük araştırma seferinin finansörlüğünü de İstanbul Üniversitesi karşılayacak.

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Çelik, 'I. Antarktika Türk Antarktika Programı' kapsamında, Antarktika'da küresel ısınma dolayısıyla gelişen buzul çökellerinin sedimantolojisi ve adanın genel jeolojik araştırmasının yapılması yanı sıra ortak çok disiplinli yeni araştırma projelerinin ve gelecekte etkinleştirilecek proje alt yapılarının oluşturulması için yerinde incelemelerde bulunacak. Sefer, gelecekte Antarktika'da kurulması düşünülen Türk Araştırma Üssü için de bir temel teşkil edecek. Türk akademisyenlerinin de önünü açacak olan araştırma, İstanbul Üniversitesi'nin de uluslararasılaşma sürecine önemli katkı sağlayacak.
I. Antarktika Türk Bilim Seferi için yolculuk İstanbul'dan başlayacak. Ekip, Sofya, Roma, Buenos Aires, Rio Gallegos ve King George'un ardından Antarktika'daki Bulgaristan Araştırma Üssü'ne hava şartları el verirse üç gün içinde ulaşacak. İlgili araştırma ekibinde 10 kişi yer alıyor. Bu grup, 2 İngiltere, 2 Portekiz, 1 Polonya, 1 Moğolistan, 3 Bulgaristan ve 1 Türk bilim insanından oluşuyor.

I. Antarktika Türk Bilim Seferi ile ilgili bilgi veren İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Çelik, "Yerli halkı olmayan tek kıta olan Antarktika'nın uluslararası durumu ve hiçbir ülkenin değil herkesin olması, bilimsel amaçlı çalışmaların özgürce yapılabilmesine izin vermektedir. Ayrıca Antarktika zengin yeraltı kaynaklarına ve verimli deniz canlısı rezervlerine sahip olması dolayısıyla Antarktika kıtası coğrafyasında bilfiil faaliyette olan 31 ülke ve bağlantısı bulunan 24 ülke, ayrıca 7 uluslararası organizasyon ile 101 yerleşik araştırma üssü bulunmaktadır" dedi.

Antarktika'nın her yönüyle araştırmayı hak eden bir kıta olduğunu belirten Çelik, "14 milyon kilometre karelik alanıyla, Türkiye'nin yaklaşık 18 katı olan Antarktika kıtasının altında çok zengin maden, petrol ve doğal gaz rezervlerine rağmen Türkiye Cumhuriyeti olarak 1959 tarihinde Washington'da imzalanan 'Antarktika Antlaşması Metni'ne katılmamız, Dışişleri Bakanlığı'nın 31.07.1995 tarihli ve PUGY-3372 sayılı yazısı üzerine, 31.05.1963 tarihli ve 244 sayılı kanunun 3'üncü ve 5'inci maddelerine göre, Bakanlar Kurulunca 03.08.1995 tarihinde karar sayısı: 95/7172 olarak; 'Milletlerarası Antlaşma' şeklinde kararlaştırılmıştır. Mevcut durumda, Türkiye Cumhuriyeti, (Non-ATCPs), İstişari olmayan devletler konumundadır. Türk bilim insanlarının, kıtada varlığını gösterdiğinde dünya bilim çevrelerinde büyük yankı uyandıracaktır."

"Ben Bulgaristan'ın Antarktika'daki üssüne giden ilk Türk yer bilimci araştırmacı oluyorum" diyen Yrd. Doç. Dr. Yakup Çelik, "Yine aynı zamanda Türkiye'yi temsilen, İstanbul Üniversitesi tarafından finanse edilen ilk araştırmacı olarak Antarktika'da kendi uzmanlık alanım olan sedimantoloji alanında gruptaki diğer meslektaşlarım ile bilimsel faaliyetlerde bulunacağım. Gün ile gün çalışmalarımı ve edindiğim bulguları yazıya dökerek, Türkiye'ye dönünce raporumu hazırlayacağım. Kişisel de olsa hayalim; bir gün Türkiye'nin de Antarktika'da bir üssünün olmasıdır" şeklinde konuştu.

Çelik, Antarktika'ya Türk bayrağını ve İstanbul Üniversitesi bayrağını açacağını ifade ederek sözlerini noktaladı.

ANTARKTİKA ARAŞTIRMA GRUBU İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ'Nİ ZİYARET ETTİ

I. Antarktika Türk Bilim Seferi öncesi 16 Kasım 2013 tarihinde Bulgar Antarktika Enstitüsü (BAI) Başkanı Prof. Dr. Christo Pimpirev, TAKBAM Başkanı Mehmet Ali Türkel, İÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Hayati Tüfekçioğlu ve ekipte yer alan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yakup Çelik, İstanbul Üniversitesi'ni ziyaret etti.

Ziyarette heyet İÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mahmut Ak ve İÜ Genel Sekreteri Dr. Metin Küçük ile görüştü. Gerçekleştirilecek sefer öncesi yetkililere bilgi veren heyet, Antarktika'da yapılacak çalışmalar hakkında kısa bir de sunum yaptı.

Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.