Türkiye'den Orta Afrika seferberliği

Türkiye'den Orta Afrika seferberliği

Orta Afrika'da Hıristiyan çetelerin Müslümanlara yönelik katliamlarına dünyanın dikkatlerini çeken Çad ve Sudan gibi iki komşu dışında bir de Türkiye var.

A+A-

Çad Büyükelçisi Kavas, 'Barış için Fransa ve İslam ülkeleri nezdinde çalışıyoruz. TİKA, Diyanet Vakfı, BİSEG, İHH, Cansuyu, Sadakataşı ve Hasene yaraları sarmak için kampları dolaşıyor' dedi.

Fransa'nın Orta Afrika'ya Aralık ayındaki askeri müdahalesinden sonra silahlanan Hristiyan anti-balaka çetelerinin Müslümanlara yönelik etnik temizlik boyutuna ulaşan katliamları sürüyor. Son olarak önceki gün başkent Bangui yakınlarında bir köyde 4 Müslüman daha katledildi. Saldırının Bangui'deki Hristiyan mahallesine üç gün önce düzenlenen ve 20 kişinin öldüğü bombalı saldırıya misilleme olarak yapıldığı belirtildi.

Katliamlardan dolayı Müslümanların yoğun olarak yaşadığı Bodo şehrinde tek bir Müslümanın bile kalmadığı belirtiliyor. Çatışmalardan önce 4 bin Müslümanın yaşadığı şehirde görgü tanıkları Müslüman mahallesinin tamamen harabeye döndüğünü ve bazı evlerden ceset kokuları geldiğini ifade ediyor.

SELEKACI YAFTASI

Orta Afrika'da olup bitenleri ve Türkiye'nin bu ülkede barışın yeniden tesisi için gösterdiği çabaları Yeni Şafak'a anlatan Çad Büyükelçisi Prof. Dr. Ahmet Kavas, 'Türkiye dışında katliamlara uluslararası camianın dikkatlerini çeken sadece Çad ve Sudan gibi iki komşu Müslüman ülke var. Hatta bu iki komşu ülke uluslararası camiaca Seleka destekçisi uydurmasıyla suçlanıp adeta meselenin dışına itilmeye çalışılıyor. Türkiye bölgeyi iyi bilen Fransa ile bu konuda uyum içinde çalışıp kalıcı barışın tesisi için elinden gelen gayreti gösteriyor' dedi.

DÜNYA SESSİZ

Ankara'nın İslam İşbirliği Teşkilatı'nın üyesi ülkelerin tüm dışişleri bakanlarını Şubat ayında bu meseleyi çözmek için Suudi Arabistan'ın Cidde kentine olağanüstü gündemle davet ettiğini hatırlatan Kavas, 'Gine Dışişleri Bakanı dışında diğerlerini toplantıda göremedik. Ev sahibi Suudi Arabistan dahil Körfez ülkeleri ve diğer coğrafyalardaki Müslüman devlet adamları bu çağrıya kulak vermedi' diye serzenişte bulundu.

Başkent Bangui havaalanındaki 4 bin Müslüman sığınmacının THY uçakları ile yapılan program çerçevesince alınmasının kararlaştırıldığını kaydeden Büyükelçi Kavas, 'Ancak Şubat ayındaki bu girişim için şartlar el vermedi' dedi.

Başkent Bangui'de Büyük Cami ile Ali Babolo Camii'ne sığınan 3 bin kişi kurtarılmayı bekliyor.

Pasaportlar kapılarda yırtılıyor

Orta Afrika'yı terk eden Müslümanların pasaportları havaalanında, sınır kapılarında yırtılıyor ve bir daha ülkeye dönmeleri istenmiyor. Müslümanlar ülkenin kuzeyindeki Kuzey Orta Afrika Otonom Bölgesi denilen alana kümleniyor. Katliamların sürmesi halinde Orta Afrika'nın bölüneceği kaydediliyor.

Terörist tartışması

Afrika Birliği'nin Orta Afrika'da Müslümanlara yönelik saldırılar gerçekleştiren Anti-Balaka grubunu terör örgütü olarak ilan etmesi kararııyla ilgi tartışmlar sürüyor. Orta Afrika Cumhuriyeti İslam Gençliği Derneği'nin Genel Sekreteri Adramane Issa Algueche, Afrika Birliği'nin bu tutumunun teselli olduğunu belirtti. Anti-balakalara yakın Sivil Toplum Çalışma Grubu'nun Başkanı Gervais Lakosso ise 'Afrika Birliği, Anti-balakaları terörist olarak nitelendiriyorsa ben de birliği aşırılıktan yana olmakla suçluyorum' dedi.

STK'lar yaraları sarıyor

Türkiye'nin Dışişleri Bakanlığı Afrika Dairesi Genel Müdürü'nü TİKA ve AFAD'dan oluşan bir heyetle Bangui'ye göndererek yerinde inceleme yaptırdığını kaydeden Çad Büyükelçisi Kavas, sözlerini şöyle sürdürdü: 'TİKA ve Diyanet Vakfı ile Diyanet İşleri Başkanlığı gibi kurumlar büyük miktarda insani yardımları Çad'daki Orta Afrikalıların yaşadıkları kamplara getirip dağıttı. STK'larımızın Afrika'da en faal olanlarından BİSEG, İHH, CANSUYU, SADAKATAŞI ve HASENE Orta Afrikalıların yaralarını sarmak için tüm kampları dolaşarak kendilerine yardım ediyor. Gönüllü olarak yardım eden vatandaşlarımız Çad'a kadar gelerek veya yardım göndererek fert olarak dahi gıda veya ilaç yardımı yapıyor' dedi.

Minik yaşamlar büyk risk altında

Orta Afrika'da artan şiddetle birlikte savunmasız ailelerin yaşamı tehlikeye girerken UNICEF, Müslüman ve Hristiyan binlerce çocuğun risk altında olduğu uyarısında bulundu. UNICEF Bölge Direktörü Manuel Fontaine, çatışmalardan etkilenen 2 milyon 3 bin çocuğun korunması gerektiğini bildirerek tüm taraflara çatışmalara son vermeleri çağrısı yaptı. Fontaine, geçen hafta açılan ateş sonucu 3 çocuğun öldüğünü ve 6'sının da yaralandığını söyledi.

'Ölüm geçidi' yeniden açıldı

Başkent Bangui'de 'Ölüm Geçidi' olarak adlandırılan Kuduku caddesi tekrar kullanılmaya başladı. Afrika ülkeleri önderliğindeki barış gücü (MISCA) ve Fransız askerlerin eşliğinde 40 Müslüman ve 40 Hıristiyan genç, caddede el sıkıştı ve kucaklaştı. Cadde, Hıristiyanların yaşadığı 5, 4 ve 8. bölgeleri, Müslümanların yaşadığı 5. ve 3. bölgeleri birbirine bağlıyor.

Çad'ın başkenti Encemine'nin bir mahallesi olan Gaoui Kampı ile Sarh'daki kampta kalan Orta Afrikalı Müslümanlara en çok Türkiye'den yardım akıyor. Çad Büyükelçisi Ahmet Kavas (sağdan üçüncü), gelen yardımları bizzat kendisi dağıtıyor.

Bilanço ağırlaşıyor

Orta Afrika'nın başkenti Bangui'de önceki gün öldürülen dört Müslüman gözyaşlarıyla defnedildi. Geçtiğimiz yıl Aralık'tanbu yana bin 400'ü aşkın Müslüman öldürüldü.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.