Türkiye'den DAEŞ ile etkin mücadele

Türkiye'den DAEŞ ile etkin mücadele

Terör örgütlerine yönelik 34 ilde düzenlenen ve 879 kişinin gözaltına alındığı operasyonlarda, DAEŞ'e mensup çok sayıda yabancı uyruklu şahıs yakalandı.

A+A-

Türkiye, yabancı terörist savaşçıların Suriye'ye geçişini engellemek için terör örgütü DAEŞ ile mücadelesini etkin şekilde sürdürüyor. 

Bu kapsamda, DAEŞ'in de arasında bulunduğu terör örgütlerine yönelik 34 ilde düzenlenen baskınlarda 879 kişi gözaltına alındı. Operasyonlarda DAEŞ mensubu çok sayıda yabancı uyruklu şahıs yakalandı.

Yabancı terörist savaşçı katılımına büyük darbe

DAEŞ'e yönelik operasyonlarda İstanbul'da gözaltına alınan 104 kişiden 37'sinin yabancı uyruklu olduğu tespit edildi. İstanbul'daki operasyonda DAEŞ'in Türkiye'deki yabancılardan sorumlu üst düzey yöneticisi olduğu iddia edilen Abdulla Abdullayev de yakalanarak, yabancı terörist savaşçıların örgüte katılımına büyük darbe vuruldu. 

25 Temmuz'da Ankara'da düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 26 kişiden 10'unun yabancı uyruklu olduğu öğrenildi. Ankara'da bu sabah düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 15 kişiden 11'inin de yabancı uyruklu olduğu belirtildi. 

Kocaeli'de düzenlenen operasyonlarda ise biri yabancı uyruklu 7 kişi, Gaziantep merkezli operasyonlarda da 13'ü yabancı uyruklu 28 şüpheli yakalandı.

Öte yandan, yurt genelinde PKK, YDG/H, DAEŞ ile DHKP/C'ye yönelik operasyonlarda 879 kişi gözaltına alındı.

108 ülkeden 16 bin kişinin ülkeye girişine yasak

Suriye'de iç savaşın başladığı 2011'den bugüne kadar yabancı terörist savaşçılar konusunu gündemde tutan Türkiye, Avrupa ülkelerini de uyararak, bilgi paylaşımında daha etkin olunmasını talep etti.

DAEŞ'e katılan yabancı terörist savaşçıların büyük bölümü Avrupa ülkelerinden gelerek, Suriye'ye geçmeye çalışanlardan oluşurken, bununla mücadelesini etkin şekilde sürdüren Türkiye, risk analiz merkezlerinde 4 bin 500 şüpheliyi sorguladı. Yaklaşık bine yakın yabancıya yurda giriş izni verilmedi, oluşturulan tahdit listesiyle de 108 ülkeden yaklaşık 16 bin kişinin ülkeye girişi yasaklandı.

DAEŞ saflarında 24 bin yabancı savaşçı

DAEŞ saflarında bulunan yabancıların çok fazla olması, yabancı terörist savaşçılar konusundaki istihbaratın önemini de artırdı.

Irak ve Suriye'de terör örgütü DAEŞ saflarında 24 bin yabancı savaşçı bulunurken, örgütün mevcudunun Iraklı ve Suriyeli militanlarla 40 ile 70 bin arasında olduğu belirtiliyor.

Yabancı terörist savaşların önemli bölümünün Avrupa'dan geldiği, Avrupa'da radikalleşmeyi önleyecek tedbirlerin alınmaması, entegrasyon sorunları ve şüphelilerin yurtdışı seyahatlerinin engellenmemesinin bu katılımlarda önemli rol oynadığı ifade ediliyor.

DAEŞ'e katılım

Terör örgütü DAEŞ'e bu ay itibarıyla katılan, geri dönen veya ölen Türk vatandaşlarının sayısının bin ile bin 300 arasında değiştiği tahmin ediliyor.

Türkiye, Suriye ve Irak ile bin 300 kilometrelik sınıra ve çoğunluğu Müslüman nüfusa sahip olmasına rağmen, DAEŞ'e en çok katılımın gerçekleştirildiği ilk on ülke sıralamasında yer almadı.

TSK'dan ek önlemler

TSK, yabancı terörist savaşçıların Türkiye'den geçişlerini engellenmek için sınırlarda ek önlemler aldı.

Bu bağlamda, 365 kilometre hendek kazıldı, 70 kilometre toprak set, 7 kilometre beton duvar ve 22 kilometre akordeon engel inşa edildi. Sınırda 145 kilometrelik tel engel yenilenirken, 90 kilometre yeni tel engel konuldu.

Devriye faaliyetlerine yönelik sınırın 270 kilometrelik bölümü aydınlatılırken, devriye yolları da ıslah edildi. TSK, hudutlarda görevli askerin yarısını Suriye sınırına kaydırarak, sınırdaki personel sayısını artırdı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.