1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türkiye'den Arakan'a yardım
Türkiye'den Arakan'a yardım

Türkiye'den Arakan'a yardım

TİKA ve AFAD, Arakan'da yaşayan Rogingalar ve diğer Müslümanlara insani yardım yaptı.

A+A-
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve AFAD işbirliğinde Arakan'da yaşayan Rogingalar ve diğer Müslümanlar başta olmak üzere, ikinci etap insani yardım kapsamında gıda, giyim, kırtasiye, ve gıda dışı yardım malzemelerinden oluşan paketlerin kamplarda ve köylerde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıldı.
 
TİKA, Arakan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA ve AFAD işbirliğinde Arakan'da yaşayan Rogingalar ve diğer Müslümanlar başta olmak üzere, ikinci etap insani yardım kapsamında gıda, giyim, kırtasiye, ve gıda dışı yardım malzemelerinden oluşan paketlerin kamplarda ve köylerde yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere dağıtıldı. Yaklaşık 600.000 kişiye ulaşan yardım malzemelerinin temini Yangon'dan yapılarak 1600'şar gros tonluk iki yük gemisiyle Arakan'ın Başkenti Sitwe'ye nakledildi. Pirinç, nohut, sıvı yağ, kurutulmuş balık temel gıda malzemeleri başta olmak üzere, bayan ve erkek giyimleri, yetişkin ve çocuk yağmurlukları, okul üniformları ve kırtasiye malzemeleri ile sivrisinek cibinleklerinden oluşıyor. 
 
Söz konusu insani yardımlar Arakan eyaleti içerisinde yer alan toplam 10 ilçede ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı. Başkent Sitwe'nin 20 kilometre dışarısında kurulan Rohinga kampları başta olmak üzere, Kyauktaw, Yathaetaung, Pauktaw, Ponnarkyun, Myauk Oo, Minn Bya, Myay Bon, Maungtaw, Buthitaung ilçe, köy ve kasabalarında yaşayan Müslümanlara ulaştırıldı. The Arakan Relief Komite sivil toplum kuruluşu, Myanmar Müslüman İşadamları Derneği ve Arakan Yerel Hükümeti işbirliği ile yapılan organizasyonda, Arakan Yerel Hükümeti, izin verilmesi yanında lojistik ve güvenlik desteği sağladı. 
Yapılan insani yardımın bir ilaç gibi olduğunu ifade eden Arakan Yerel Hükümeti yetkilileri, şu anda özellikle kamplarda yaşayan yaklaşık 300.000 insanın açlıkla mücadele ettiğini, Myanmar Birleşmiş Milletler Gıda Programı'nın (UNWFP) daha önce dağıttığı gıda yardım miktarını düşürdüğünü dolayısıyla Arakan'da kamplarda yaşayan insanların açlık çektiğini ifade ettiler. Yetkililer, yapılan insani yardımlardan çok memnun olduklarını ifade ederek TİKA ve AFAD’a teşekkürlerini ilettiler. 
 
Kamplarda ve köylerde karşılaşılan Müslüman halk ise Türkiye'nin yapmış olduğu yardımlardan dolayı çok memnun olduklarını, Türkiye'den büyük umutlarının olduğunu, Türkiye'nin kendilerini yalnız bırakmadığını belirterek, yapılan insani yardımların sürekli ve artarak devam etmesini talep ettiler. Sitwe şehir merkezi dahil olmak üzere, Budistler ve güvenlik güçleri tarafından kuşatılan Müslüman köyler kendi arazi ve geçim kaynakları olmasına rağmen dışarı girip çıkmalarına izin verilmeyip kendi evlerinde açık hava hapis hayatı yaşıyorlar. İş imkanı bulamadıkları gibi kendi tarım arazilerine işleyemediklerinden dolayı açlık ve sefaletle mücadele ediyorlar.
 
Arakan'da 2012 yılı içerisinde, Haziran ve Ekim ayları içerinde iki kez olmak üzere Arakan Budistleri Müslümanlara saldırarak bir çok köy ve kasabada Müslümanlara ait ev ve işyerlerini ateşe vererek hem evsiz, hem aşsız hemde vatandaşlıklarını kayıp etmişlerdi. Yaklaşık 250 Müslümanın katledildiği olaylar neticesinde, çoğunluğu Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (UNHCR) yaptırmış olduğu uzun bambo tipi kamp evlerine yerleştirilerek kamplarda hayatlarını sürdürmeye çalışıyorlar. Kamp nüfusunun yüzde 75'ni çocuk ve kadınlardan oluşan kamplarda yetişkin erkek nüfusu yok denecek kadar az. Ayrıca, Myanmar Hükümeti tarafından Bengali olarak nitelendirilen Rohinga Müslümanlarının vatandaşlıkları ellerinden alındı. Birleşmiş Milletler Nüfüs Fonu (UNFPA) desteğiyle yapılan ve genel nüfüs sayım kanunlarına göre ülkede yaşayan her bir şahıs nüfus sayımına dahil olması gerekirken, Myanmar ülke genelinde 2014 yılında yapılan nüfus sayımında, yaklaşık 3 milyon nüfusa sahip olan Rohinga Müslümanları görmemezlikten gelen Myanmar Merkezi Hükümeti, Müslümanları Bengali olarak kendilerini tanımaları halinde kabul edeceklerini ileri sürüyorlar. 
 
Haber7 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.