Türkiye'de yılda 650 milyon kitap üretiliyor

Türkiye'de yılda 650 milyon kitap üretiliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'de 2 binden fazla kayıtlı yayıncı olduğunu ve yılda 650 milyondan fazla kitap üretildiğini söyledi.

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, "Bazen 'Türkiye'de çok fazla kitap basılmıyor, çok kitap okunmuyor' diyorlar. Ona karşı argüman olarak söylüyorum; 11'inci sıradayız" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 6. Ulusal Yayın Kongresi, Bakan Numan Kurtulmuş'un katılımıyla Afyonkarahisar'da gerçekleştirildi. Kongreye Bakan Kurtulmuş'un yanı sıra Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, bakanlık yetkilileri ve yayınevi temsilcileri katıldı.

Kongrede konuşan Bakan Kurtulmuş, kültürün, bir milletin varlık alanı olduğunu belirtti. Türkiye'nin en önemli meselesinin, milli kültürel bağımsızlık olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Bu topraklar, dünyanın en zengin kütüphanesidir. Milli kültürel bağımsızlığımızı ciddi şekilde kazanmak, artırmak bizim en önemli meselemizdir. Türkiye'nin kültürel anlamında bağımsızlığını kazanmadan ekonomik ve teknolojik bağımsızlığını kazanması mümkün değildir. Bu topraklarda ne varsa bize aittir. Onun için yayıncılık sektörü, milletimizin kültürel varlığını ileriye taşıyan en önemli sektördür. Bugün çok şükür, yayıncılık alanında geçen yıllara kıyasladığımızda daha iyi düzeyde olduğumuzu görüyorum. Daha ileriye gitmemiz lazım."

'500 milyar dolarlık pasta'

Türkiye'nin dünya yayıncılık alanında aldığı payın 3 milyar dolar olduğunu vurgulayan Bakan Kurtulmuş, şu açıklamaları yaptı:

"Bugün elimizdeki verilere göre, dünyadaki kültür endüstrisinin boyutları, varlığı 500 milyar dolarlık bir büyük pasta olarak tarif ediliyor. Bunun her açıdan yüzde 50 daha yukarıda bulunduğunu tahmin ederim. Ama diyelim ki 500 milyar. Bugün 500 milyar doların 250 milyar doları yayıncılık alanıyla ilgili. Aldığımız payın sadece 3 milyar dolar olduğunu düşünürsek, bütün gelişmelere rağmen dünya kültür endüstrisi içerisinde küçük bir paya sahip olduğumuzu hep beraber görmek ve değerlendirmek durumundayız. Dolayısıyla bu pastanın büyütülmesi, sadece ekonomik büyümeye ulaşmak değil, aynı zamanda kendi ayakları üzerinde özgün eserleri oluşturarak bunun sonuçlarını elde etmek ve bunu sadece büyük bir endüstri değil aynı zamanda verimli bir entelektüel haline dönüştürmemiz gerekir."

'Dünya'da 11'inci sıradayız'

Yayın sektörünün boyutunun 80 milyon dolardan 3 milyar dolara çıkmasının başarı olduğuna dikkat çeken Kurtulmuş şunları söyledi:

"Sadece 2008 yılında yayıncılık sektörünün boyutları 800 milyon dolarmış, bunun 3 milyar dolara çıkması bir başarı. Yeterli değildir; ama bir başarıdır. Bugün 2 binden fazla kayıtlı yayıncımız var, 650 milyondan fazla kitap üretiyoruz ve 12 binden fazla kişiye de istihdam sağlıyoruz. Ayrıca 2017 yılı rakamlarıyla baktığımız zaman dünyada 11'inci sıradayız. Bazen 'Türkiye'de çok fazla kitap basılmıyor, çok kitap okunmuyor' diyorlar. Ona karşı bir argüman olarak söylüyorum, 11'inci sıradayız. Ama bu yetmez. Yayıncılık bakımından önümüzdeki yıllarda dünyada ilk 5'e girmeyi hedef olarak belirlememiz lazım."

Almanya ve Fransa gibi ülkelerde yaşayanların Türkiye'dekilerden daha az kitap okuduğunu kaydeden Kurtulmuş, "Türkiye'de kişi başına günde 7 dakika kitap okuma oranı varmış. Almanya, Fransa gibi ülkelerin bizden daha az kitap okuduğunu görüyoruz; ama bizden daha ilerde olan ülkeler var" dedi.

'Büyük birikime sahip milletiz'

Nereden geldiğini unutmayan milletlerin, nereye gideceğini de karıştırmayacağını vurgulayan Bakan Kurtulmuş şunları ifade etti:

"Milletlerin hayatı şimdi geçmişe baktığınızda bir kısmı inişi- çıkışlı dönemlere sahiptir. Ama milletlerin geleceği hiçbir zaman düz bir çizgi ya da birbirini takip eden eğimler şeklinde devam etmez. Zaman zaman öyle dönemler olur ki milletlerin hayatında labirent gibi karışık, bir dehliz gibi karanlık gibi geçtiği dönemler olur. Milletlere yolunu kaybettirmeyecek şey milletlerin sahip olduğu kültürel değerlerdir. Allah'a şükürler olsun ki büyük bir birikime sahip olan bir milletiz." DHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.