Türkiye'de mutluluk oranı son 9 yılda %89'dan %59'a geriledi

Türkiye'de mutluluk oranı son 9 yılda %89'dan %59'a geriledi

Ipsos Araştırma'nın yaptığı ve sonuçlarını yayınladığı yeni mutluluk araştırmasına göre ülkemizdeki mutluluk oranı 9 yılda %89'dan %59'a geriledi.

2011 yılında küresel mutluluk araştırmasını yeniden gerçekleştiren Ipsos Araştırma, ülkemizdeki ve dünyadaki insanların en kadar mutlu olduklarını bir kez daha ortaya koydu. Araştırmanın sonuçlarına göre ülkemizde kendini mutlu olarak niteleyenlerin oranı son 9 yılda %89'dan %59'a geriledi.

Ipsos Araştırma'nın 27 ülkeden 19 bin 516 katılımcı ile yaptığı araştırmaya göre dünya genelinde mutlu olduğunu söyleyenlerin oranı %63'tü. Yani ülkemiz, %59'luk mutluluk oranıyla küresel ortalamanın altında kaldı. Türkiye, 2011'deki sonuçlar göz önüne alındığında mutluluğun en keskin şekilde düşüş yaşadığı ülkelerden birisi oldu.

En mutlu olunan konular:

Dünya genelinde mutluluk kaynakları da araştırmayla birlikte açıklandı. Buna göre insanların en mutlu oldukları konuları %55 ile sağlık, %49 ile eş veya sevgili ile ilişki, %49 ile çocuk, %48 ile hayatın bir anlamı olduğunu hissetmek ve %45 ile yaşam koşulları olarak sıralandı. Pandemi öncesinde yapılan araştırmayla yapılan kıyaslamada ilişkiler, sağlık ve güvenlik konularının mutluluk üzerindeki etkisinin arttığı gözlemlendi.

Araştırmaya göre ülkemizde en büyük mutluluk kaynağı sosyal medya oldu. Sosyal medyanın mutluluk kaynağı olarak görüldüğü ülkeler arasında Türkiye 1. sırada yer aldı. Küreselde sosyal medyayı mutluluk kaynağı olarak görme oranı %45 iken ülkemizde bu oran %70'ti. Bununla birlikte 'başarılı bir insan olarak tanınmak' da küresel ortalamanın yaklaşık iki katı kadar; %65 seviyesindeydi.

En çok mutlu olan ülkeler:

Araştırmaya göre dünyada en mutlu ülke %93'lük oranla Çin oldu. Mutluluk oranında Çin'i %87 ile Hollanda ve %80 ile Suudi Arabistan izledi. Bu yılki araştırmada %63 olan küresel mutluluk oranı, 2011 yılında %77'ydi. Yani küresel mutluluk oranı 9 yıl içinde 14 puan düşüş yaşadı.

Mutluluğun en çok düştüğü ve yükseldiği ülkeler:

Mutluluk oranının 9 yıl içinde keskin bir şekilde düşüş yaşadığı ülkeler sıralamasıysa Meksika, Türkiye, Güney Afrika, Arjantin ve İspanya oldu. Mutluluğun en keskin bir şekilde arttığı ülkeyse 15 puanlık artışla Çin oldu.

webtekno

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.