Türkiye'de insanların yüzde 71,9'u hareketsiz yaşıyor

Türkiye'de insanların yüzde 71,9'u hareketsiz yaşıyor

Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması raporuna göre halkın yüzde 71,9'u hareketsiz yaşıyor...

Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanı İrfan Şencan, Sağlık Bakanlığının "Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması"nın yayımlanmamış rapor sonuçlarına göre, Türkiye'deki bireylerin yüzde 71,9'unun hareketsiz yaşadığının belirlendiğini bildirdi. 

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen "Yeterli ve Dengeli Beslenme", "Fiziksel Aktivite ve Sağlık Etkileri" konulu okullar arası resim, video ve fotoğraf yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi. 

Şencan, törende yaptığı konuşmada fiziksel aktivitenin önemini vurgulayarak, insanların fiziksel ve ruhsal sağlığının bozulmasında önemli bir risk faktörünün de "hareketsizlik" olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütüne göre, Avrupa'da her 3 yetişkinden birinin yeterli fiziksel aktivite yapmadığını anlatan Şencan, "Bakanlığımızca gerçekleştirilen 'Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması'nın yayımlanmamış rapor sonuçlarına göre, ülkemizde bireylerin yüzde 71,9'unun hareketsiz yaşadığı belirlenmiştir. Aynı çalışmada, 6-11 yaş grubu çocukların yüzde 58,4'ünün düzenli egzersiz yapmadığı saptanmıştır" diye konuştu. 

Fiziksel hareketsizliğin çocuklar ve gençler içinde ciddi sağlık riski taşıdığına dikkati çeken Şencan, bebeklik çağından itibaren çocuklarda hareketin artırılması ve gün içinde hareketsiz geçen sürenin azaltılmasının önemli olduğunu kaydetti.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt da dengeli beslenmenin ve fiziksel aktivitenin önemine dikkati çekerek, günümüzde televizyonun beslenme üzerindeki etkilerine değindi.

Dünya Bülteni 

 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.