Türkiye'de geçen ay yağış yüzde 16 azaldı

Türkiye'de geçen ay yağış yüzde 16 azaldı

Türkiye'de nisan ayında yağış ortalaması yüzde 16 düştü.

AA muhabirinin Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere göre, Türkiye'de uzun yıllar nisan ayı yağış ortalaması 59,1 milimetre olarak ölçüldü. 

Geçen yıl nisan yağışları 69,7 milimetre olarak kaydedilirken, bu nisanda ise yüzde 28 azalarak 49,9 milimetre şeklinde kayıtlara geçti.

Bu yılın nisan yağışları, uzun yıllar alınan ortalamaya göre yüzde 16 azaldı.

Bu nisanda, 2019 Kasım ayından bu yana kurak geçen Trakya'nın batı kesimleri, oldukça yüksek yağış aldı. Ege ve İç Anadolu bölgelerinde normale göre yağışta yüzde 40'ın üzerinde azalma kaydedilirken, özellikle Bursa'nın güneyi, Kütahya, Afyonkarahisar ve Eskişehir çevrelerinde ise yağışlarda yer yer yüzde 60'ın üzerinde azalma meydana geldi.

En fazla yağış 154 milimetre ile Siirt'te, en az yağış 23 milimetre ile Eskişehir ve Nevşehir'de kaydedildi. Edirne ise son 23 yılın en yüksek nisan yağışını aldı.

Nisan ayı yağışları Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde azalırken, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde arttı.

"2 bölgede yağış arttı"

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgelerin aldığı yağışın yıldan yıla farklılık gösterebildiğini söyledi.

Türkiye'de nisan ayında bölgesel yağışların Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde arttığını belirten Toros, şunları kaydetti:

"Yağış, tabiatı gereği mekansal ve zamansal olarak sürekli farklılık göstermektedir. Türkiye'nin 5 bölgesinde nisan yağışları azalırken, 2 bölgesinde artmıştır. Geçen ay Türkiye geneli yağış ortalaması yüzde 22 artmıştı. Nisan'da ise ortalama yağışlar azaldı. Bunun nedeni, küresel ölçekte hava hareketlerinin Türkiye'nin farklı bölgelerine farklı şekilde yansımasıdır. Atmosferik sayısal model sonuçlarına göre, önümüzdeki aylarda yağışların uzun yıllar ortalaması civarında seyretmesini bekliyoruz. Mayıs ayında Türkiye'nin kuzeydoğu bölgesinde normalin üzerinde yağış beklenmektedir." 

AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.