Türkiye'de doğdular

Türkiye'de doğdular

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeli ailelerin Türkiye'de 9 bin bebeği dünyaya geldi.

A+A-

Gözlerini Türkiye'de özgürlüğe açan bebeklerin bütün hayatî ihtiyaçları, doğdukları kamplarda karşılanıyor.

Suriye'de yaklaşık 3 yıldır devam eden iç savaşta binlerce kişi hayatını kaybetti, milyonlarca insan da yaşadıkları toprakları terk ederek komşu ülkelere sığındı. Çatışmalardan en çok çocuklar ve kadınlar etkilendi. Bazen ayak yalın bazen de dünyaya getirdikleri bebekleriyle yollara koyulan Suriyeli kadınlar, günlerce süren yorucu yolculuğun ardından hiç görmedikleri ülkede yaşama tutunuyor. Hatay, Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adıyaman, Mardin, Adana ve Malatya'da kurulan 14 çadır kent ve 6 konteyner kentte yaşamlarını sürdüren Suriyeliler, başta AFAD olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve yardımseverlerin destekleriyle hayata tutunuyor.

TÜM HİZMETLER VAR

Barındıkları kamplarda her türlü ihtiyaçları karşılanan Suriyeli ailelerin Türkiye'de yaklaşık 9 bin bebeği dünyaya geldi. Gözlerini Türkiye'de özgürlüğe açan bebeklerin bütün yaşamsal ihtiyaçları da AFAD, sivil toplum kuruluşları ve hayırseverler tarafından karşılanıyor.

EĞİTİM VE SAĞLIK DAHİL TÜM İHTİYAÇLAR

AFAD kamplarında yürütülen eğitim ve sağlık hizmetleri kapsamında 693 derslikte 45 bin 696 çocuk ve gence eğitim veriliyor. Kamplardaki sahra hastahanelerinde ve mobil sağlık ünitelerinde de yaklaşık 1 milyon 900 bin kişi poliklinik hizmetinden faydalandı.

 UMARIM SAVAŞ BİTER VE DÖNERİZ

Kahramanmaraş'taki çadır kentte kalan Nezira Emin, savaşın şiddetlenmesi üzerine Türkiye'ye sığındıklarını söyledi. Türkiye'de bir çocuklarının dünyaya geldiğini belirten Emin, 'Türk halkı bütün ihtiyaçlarımızı karşılıyor ancak çocuklarım sürekli babalarını soruyor. En küçük oğlum babasını hiç görmedi. Bizi misafir ettikleri için Türk hükumetine ve halkına teşekkür ediyorum. Çocuklarla ayrı bizimle ayrı ilgileniyorlar. Umarım savaş biter ve topraklarımıza geri döneriz' dedi.

Yeni şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.