Türkiye’de bazı telefon ve telsiz modelleri artık yasak

Türkiye’de bazı telefon ve telsiz modelleri artık yasak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) yaptığı Piyasa Gözetimi ve Denetimi neticesinde 11 farklı akıllı telefon ve telsiz modelinin ‘güvensiz’ olduğunu tespit ederek satışını yasakladı.

A+A-

Aralarında KAAN, CONCORD, BB MOBILE ve BAOFENG gibi akıllı telefon ve telsiz markalarının da bulunduğu bu cihazların satışını yasaklayan BTK, piyasada bulunan söz konusu ürünlerin toplatılmasına karar verdi. Yasaklanan modeller arasında Çin devi Xiaomi’nin de bir modeli bulunuyor.

BTK’nın “Kamuoyuna Duyurulur (Güvensiz Olduğu Tespit Edilen Cihazlar)” başlığıyla yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Kurumumuz tarafından 4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği ile Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının Piyasa Gözetimi ve Denetimine Dair Yönetmelik ve ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülen Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) faaliyetleri sonucunda; aşağıda yer alan listede sayılan üreticilere ait olan ve aynı listede türü/markası/modeli belirtilen ürünlerin güvensiz olduğu tespit edilmiştir.

Güvensiz olduğu tespit edilen bu ürünlerin piyasaya arzı yasaklanmış olup, piyasada bulunan ürünlerin toplatılmasına karar verilmiştir.”

Ayrıca BTK, internet sitesinde güvensiz olarak tespit edilen bu telefon markalarının modellerini ve fotoğraflarını da yayınladı.

İLKHA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.