Türkiye’de 15 milyon kişi yoksul

Türkiye’de 15 milyon kişi yoksul

TÜİK verilerinden hazırlanan rapora göre Türkiye’de nüfusun yüzde 20’si yoksulluk sınırında yaşıyor.

A+A-

Raporda hanehalklarının yüzde 70’inden fazlasının aylık kazancının bin doların altında kaldığı belirtiliyor. En yoksul yüzde 10’unun geliri 10 yılda sadece 500 dolar arttı.

Econoscale.com’da yayınlanan istatistiklere göre nüfusun yaklaşık yüzde 20’si yoksulluk sınırında yaşıyor. Ekonoscale adlı internet sitesinde yayınlanan makalede TÜİK’in rakamlarına da yer verildi. Makalede, Türkiye’de orta sınıfın olmadığı ve son dönemlerde zenginin daha zenginleştiği fakirin ise daha fakir hale gediğine ilişkin çarpıcı tespitlere yer verildi.

Türkiye’nin son 10 yıllık ekonomik gelişimine ilişkin değerlendirmelerin yer aldığı makalede Türkiye’de hanehalkının sadece yüzde 10’unun yıllık gelirinin 75 bin dolar üzerinde, aylık gelirin ise vergiler düşüldükten sonra 3 bin 600 dolar olduğu belirtildi. TÜİK rakamlarına dayandırılan verilerde, bir sonraki en zengin yüzde 10’luk kısmın ise yıllık 18 bin dolarlık geliri, aylık bin 500 dolara denk geliyor. Raporda yer alan bir diğer ilginç tespit de Türkiye’nin gerçek rakamlarında hanehalklarının yüzde 70’inden fazlasının aylık kazancı bin doların altında. Yüzde 30’undan fazlası aylık 500 doların altında bir meblağ ile geçinmek zorunda kalıyor. Bu rakam günlük 16 dolara yani yaklaşık 35 lira ile geçinmesi gerekiyor. TÜİK’in yayınladığı istatistiklerde Türkiye’de nüfusun yüzde 20’si yani yaklaşık 15 milyon insan yoksulluk sınırında yaşıyor.

Makalede ayrıca Türkiye’de ciddi seviyelerde orta sınıfın olmadığına dair görüşler yer alıyor. Türkiye’de orta sınıf, borçlarla kendini orta sınıf zanneden fakir sınıf tarafından oluşturulduğu ifade ediliyor. Makalede, vatandaşların düşük maaşlarına rağmen, on binlerce hane halkı daha iyi telefonlar, eşyalar, elektronik ürünler satın aldığı yer alıyor. Türk bankaları ise Robin Hood’a benzetiliyor. Bankaların zenginden aldıkları mevduatları fakirlere kredi olarak verdiği değerlendirmesi yapıldı. Orta sınıf diye adlandırılan grupta gelir ılımlı şekilde artarken borç seviyesinde daha önemli seviyelerde artış yaşandığı belirtiliyor. Makalede, Türkiye’de son 10 yılda gelirlerin arttığı fakat bu artan gelirlerin topluma eşit miktarda yayılmadığı ifade ediliyor. Hanehalkına bakıldığında artan gelirin, bireysel bazda bakıldığında tam tersini ortaya koyuyor. En alt kısımda yer alan yüzde 20’lik kısım gelirlerinde hiçbir yükseliş göremezken, yüzde 10’luk kısmı oluşturan en üst tabakada büyük artış gözlendi.

Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.