1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Türkiye her daim Türkmenlerin yanındadır
Türkiye her daim Türkmenlerin yanındadır

Türkiye her daim Türkmenlerin yanındadır

Suriye Türkmenleri Meclisi Başkanı Mustafa, Şah Fırat Operasyonu'nun Türkiye'nin stratejik bir kararı olduğunu belirterek, "Biliyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti her daim Türkmenlerin yanındadır" dedi.

A+A-

Suriye Türkmenleri Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Şah Fırat Operasyonu'nun Türkiye'nin stratejik bir kararı olduğunu belirterek, "Biliyoruz ki, Türkiye Cumhuriyeti her daim Türkmenlerin yanındadır" dedi.

Mustafa, konuya ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Süleyman Şah Türbesi'nin Türkmenler için çok önemli ve büyük manevi değerde olduğunu belirterek, Osmanlı İmparatorluğu'nun sona ermesinin ardından Türkiye sınırlarının dışında kalmış olsa da, Türbe'nin Türkmenlere her zaman moral kaynağı olduğunu ifade etti.

Suriye’deki dinamiklerin her geçen gün değiştiğini söyleyen Mustafa, "Suriye'deki Türkmenlerin durumu gittikçe daha stratejik bir dönemece giriyor. Türkiye'nin muhakkak Türkmenlerle ilgili bir stratejik öngörü ve düşüncesi vardır. Bizim tek dayanağımız da işte budur. Sahadaki Türkmenler endişeye kapılmamalıdır" diye konuştu.

Mustafa, Türkiye'nin, Süleyman Şah Türbesi'ni bir gecede kaldırmayı ve güvene almayı uygun görmesinin stratejik bir değeri olduğunu vurgulayarak, "Suriye Türkmenlerinin meşru temsilcisi Suriye Türkmen Meclisi olarak, Türkmen halkına ve Türk kamuoyuna sesleniyoruz; Süleyman Şah Türbesi operasyonu Türkiye Cumhuriyeti'nin mutlaktır ki stratejik bir kararıdır ve biz biliyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti her daim Türkmenlerin yanındadır" ifadelerini kullandı.

Suriye'deki iç savaşın en büyük mağdurunun Türkmenler olduğunu, Halep'in bir Türk şehri olduğunu ve öyle kalacağını dile getiren Mustafa şunları kaydetti:

"Türkiye'nin, nasıl ceddimizi bir gecede korumaya aldıysa, oradaki Türkmenleri, bizleri de aynı şekilde koruyup kollayacağından şüphemiz yoktur. Tüm Suriye Türkmenlerine sesleniyorum, bir an olsun bile unutmayalım ki; asla yalnız değiliz. Tüm dünya karşımızda olsa bile biliyoruz ki Türkiye hep bizimle, bizim yanımızdadır."

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.