Türkiye, Gazze'ye destek çıkıyor

Türkiye, Gazze'ye destek çıkıyor

Türkiye’de başlatılan kampanya ile toplanan 1,2 milyon dolarlık hibe Gazze’ye gidecek. En az 165 bin Filistinli hasta ve yaralıya ihtiyaç duyulan tedavi sağlanacak, dolaylı olarak da 350 binden fazla insan bu yardımdan faydalanabilecek.

A+A-

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Birleşmiş Milletler'in (BM) Gazze'ye acil tıbbi yardım çağrısına karşılık vererek, Türkiye'de başlatılan kampanya ile toplanan 1,2 milyon dolarlık hibeyi Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) teslim etti.

AFAD'ın 1,2 milyon dolarlık yardımı, Türkiye'nin Filistin nezdindeki Kudüs Başkonsolosluğu Geçici Maslahatgüzarı Erman Topçu ile DSÖ'nün Gazze Temsilciliği Müdürü Dr. Mahmud Dahir arasında, başkonsolosluk rezidansında imzalanan hibe anlaşmasının ardından Gazze'ye gönderildi. Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğu Geçici Maslahatgüzarı Topçu, Gazze sınırında yaşanan olaylardan sonra BM’nin acil yardım çağrısında bulunduğuna vurgu yaptı. Topçu, “BM sahadaki durumun herhangi bir medeni ülkenin altından kalkamayacağı seviyede olduğuna işaretle uluslararası toplumun desteğini talep etti. Biz de bu çağrıya hemen yanıt vererek, AFAD yoluyla bu 1,2 milyon dolarlık çağrının tamamını karşılayacağımızı DSÖ’ye bildirmiştik” ifadelerini kullandı.


YÜZ BİNLERCE İNSAN FAYDALANACAK
Topçu 1,2 milyon dolar değerindeki yardımın yapılan anlaşmayla DSÖ'ye teslim edildiğini belirterek, "Bu yardımımız kapsamında en az 165 bin Filistinli hasta ve yaralıya ihtiyaç duyulan tedavi sağlanacak. Dolaylı olarak da 350 binden fazla insan bundan faydalanabilecek. Bu yardım, sahada en çok ihtiyaç duyulan hususlardan bir tanesini karşılamış olacak" dedi.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.