Türkiye en fazla turist ağırlayan 6. ülke

Türkiye en fazla turist ağırlayan 6. ülke

Ziyaretçi sayısı bir önceki yıla göre yüzde 7,6 artarak 39 milyon 226 bin 226 kişiye ulaşan Türkiye, dünya turizm sektöründe en fazla turist ağırlayan 6. ülke olmayı başardı.

A+A-

Şenay Ünal'ın haberi:

Turizmde özellikle son 10 yılda büyük yol kat ederek dünyanın önemli turizm devlerine kafa tutar hale gelen Türkiye, özel sektör ile kamu yatırımları sayesinde dünya turizm sektöründe en fazla turist ağırlayan 6. ülke oldu.

AA muhabirinin çeşitli kaynaklardan derlediği bilgilere göre, Türkiye'nin turizm geliri, 2013'te bir önceki yıla göre yüzde 11,4 artarak 32 milyar 310 milyon 424 bin dolara, ziyaretçi sayısı ise yüzde 7,6 artışla 39 milyon 226 bin 226 kişiye ulaştı.

Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçilerin yüzde 34'ünü ağırlayan Antalya'nın 2002'de 4,7 milyon olan ziyaretçi sayısı, 2012 yılı sonunda 10,6 milyona, 2013'te ise bir önceki yıla oranla yüzde 8 artışla 11 milyona ulaştı.

İstanbul'un cazibesi hız kesmedi

Antalya'dan sonra Türkiye'nin en fazla turist çeken ili konumundaki İstanbul ise son yıllardaki büyüme eğilimini sürdürdü.

Son 10 yılda yabancı ziyaretçi sayısında 5 milyondan fazla artış yaşanan kentte özellikle "Arap baharı" sonrasındaki gelişmeler, yabancı ziyaretçi sayısındaki artışı etkiledi. Arap ve Körfez ülkelerinden gelen yabancı sayısının da hızla çoğaldığı İstanbul'da, son 3-4 yılda Rusya ve Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) pazarlarından gelişlerde de önemli bir hareket görüldü.

Muğla pazar çeşitliliğini arttırdı

Muğla ve civarına 2000'li yılların başında İngiltere ve Almanya toplam gelişlerin yarısını oluşturdu. Hollanda pazarı ise bu iki ülkeyi izledi. Aradan geçen 10 yıllık süre zarfında ise pazardaki dengeler bütünüyle değişti, İngiltere ön plana çıktı ve yüzde 43'lük payla ziyaretçi sayısında ilk sıraya İngiltere pazarı yerleşti.

İzmir'in ziyaretçi sayısı arttı

İzmir, son 10 yılda ziyaretçi sayısını 500 binlerden 1 milyon 3 bine yükseltti. Bu artışta en büyük pay, aynı zamanda en fazla girişlerin yaşandığı Almanya, İtalya, İngiltere gibi Avrupa pazarlarının oldu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.