'Türk yargısı ilk defa darbecilere biat etmemiştir'

'Türk yargısı ilk defa darbecilere biat etmemiştir'

Adalet Bakanı Bozdağ, "Türk yargısı da ilk defa darbecilere biat etmemiş, ölümüne meydan okumuştur" dedi.

A+A-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yargıya müdahaleyi Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) değil Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yaptığını belirterek, "HSYK, terör örgütünün yaptığı müdahaleyi engelliyor." dedi.

Adli ve idari yargıda 870'i avukatlıktan geçenler olmak üzere mesleğe kabul edilen toplam bin 69 hakim ve Cumhuriyet savcısı adaylarının görev yerleri, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Beştepe Millet ve Kongre Kültür Merkezi'nde düzenlenen kura töreniyle belirlendi.

Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kenan İpek, HSYK üyeleri ve bakanlık bürokratları katıldı.

Bozdağ, hakimlik ve savcılık mesleğine ilk adımı atacak adayların, milletin adalet beklentisinin yerine getirilmesi bakımından önemli bir görevi ifa edeceklerini belirterek, "Yolunuz, bahtınız açık olsun." dedi.

Bu toplantının pek çok ilklere sahne olduğunu, adayların kura töreninin ilk kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldığını ifade eden Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da ilk defa böyle önemli bir toplantıya katıldığını hatırlattı.

Bozdağ, yargıda memnuniyet ve güven konusunda ciddi eleştiriler aldıklarını, 2012'de yüzde 45,2 olan yargıdan memnuniyet oranının 2015'te yüzde 50,7'ye yükseldiğini aktardı.

Yargıya güven konusundaki tartışmaların her zaman devam edeceğini söyleyen Bozdağ, yargıya güvenin sadece yasaların hukuk devleti ilkesine uygun olmasıyla değil, aynı zamanda görev yapan hakim ve savcıların hukuk devletine uygun, doğru ve adil kararlar vermeleriyle tesis edilebileceğini anlattı. 

"Türk yargısı ilk defa darbecilere biat etmemiştir"

Bekir Bozdağ, torbalarla gelen dosyaların mührünü açmadan, milyarlarca cirolu şirketlerin mal varlığına el koyma kararı veren yargı mensubuna, HSYK veya hukuk devletine inanan insanların işlem yapmaması halinde, Anayasa'ya, hukuka ihanet edilmiş sayılacağını ifade etti. Bozdağ, "Bu nedenle, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulumuzu bu aldığı kararlardan dolayı kutluyorum. Ben inanıyorum ki tarih bu yapılan işleri, Türk yargısına, Türk adaletine, milletimizin hukukuna sahip çıkma adına takdirle yad edecektir." diye konuştu. 

Türkiye'de pek çok darbe teşebbüsü yaşandığını, daha önce yargının, bu teşebbüsler sonrası darbecilerin kilitlenen yollarını açan anahtar rolünü oynadıklarını anlatan Bozdağ, "Sizin ilk defa Cumhurbaşkanı olarak milli iradeye yapılan saldırıya ölümüne meydan okuduğunuz gibi, Türk yargısı da ilk defa darbecilere biat etmemiş, ölümüne meydan okumuş ve o gece Ankara'da, İstanbul'da,diğer illerde, ilçelerde muhtelif savcılarımız silahları belinde, herkes görevinin başında, 'Gelecekleri varsa görecekleri de var' diyen bir anlayışın içinde hareket etmişlerdir." şeklinde konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.