Türk Kızılayı 18 ülkeye kurban bereketi taşıyacak

Türk Kızılayı 18 ülkeye kurban bereketi taşıyacak

Türk Kızılayı kurban etlerini işlenmiş bir şekilde 18 ülkedeki ihtiyaç sahiplerine ulaştıracak.

A+A-

Türk Kızılayı, Afrika'dan Asya'ya, Ortadoğu'dan Balkanlara toplam 18 ülkede kurban kesimi gerçekleştirecek.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Kızılayı'nın ihtiyaç sahibi insanlara yıl boyunca yardım elini uzattığını, yurtiçinde ve yurtdışında başarılı insani yardım operasyonları yürüttüğünü belirtti.

"Kurban'da Kızılay Modeli" ile 2007 yılından bugüne kadar vekalet sahiplerinin bağışladığı kurbanlıkların etinin ihtiyaç sahiplerinin sofrasına yıl boyu ulaştırıldığını anlatan Akar, "Kurbanlıkların etlerini işleyerek konserve kuşbaşı ve kıyma haline getiriyor, bunları ülkemizin dört bir tarafındaki ihtiyaç sahiplerine, şubeler aracılığıyla dağıtıyoruz" dedi.

Akar, 2007 yılından bu yana başarılı bir şekilde uygulanan "Kurban'da Kızılay Modeli"nin tesadüfi bir proje olmadığını, vekalet sahiplerinin güvenli bir yöntem arayışına cevap olarak ortaya çıktığını ifade ederek, "Üç gün içinde kurbanın kesilmesi şart. Kesimin hemen ardından ise ya ihtiyaç sahibine ulaştırılması ya da soğuk hava depolarında stoklanması gerekiyor. Stoklama yapmak pek mümkün değil çünkü Türkiye'de böyle bir sistem henüz mevcut değil. Çözüm, kurbanda kesimi yapılan kurbanlıkların etlerini işlemek ve yıl boyunca ihtiyaç sahibine dağıtmak. 'Kurban'da Kızılay Modeli' tam olarak bunu sağlıyor" şeklinde konuştu.

Yurt dışında 18 ülke

Türk Kızılayı'nın her yıl olduğu gibi bu yıl da yurt dışında kurban kesimi gerçekleştireceğini aktaran Akar, "Afrika'dan Asya'ya, Ortadoğu'dan Balkanlara 18 ülkede kurban kesimi gerçekleştireceğiz. Türk Kızılayı olarak şimdiden ihtiyaç sahibi ailelerin tespitine başladık. Bosna Hersek, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, Karadağ, Bangladeş, Pakistan, Kırgızistan, Filistin, Suriye, Etiyopya, Somali, Senegal, Nijer, Moritanya, Çad ve Orta Afrika'da kurban kesimi yapacak olan Kızılay, yüz binlerce insanın sofrasına kurban bereketini taşıyacak" diye konuştu.

Türk Kızılayı'nın, kurban kesiminin hemen ardından vekalet sahiplerine SMS ile geri bildirimde bulunduğunu hatırlatan Akar, "Yurt içinde kesimi yapılan kurban etlerinden ise vekalet sahiplerine bir kutu konserve, kurban faaliyeti film DVD'si ve teşekkür belgesi gönderiyor. 168 Çağrı Merkezinden günün tamamında bağışları alıyoruz" dedi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.