Turistlerin lavantaya ilgisi Burdur'u harekete geçirdi

Turistlerin lavantaya ilgisi Burdur'u harekete geçirdi

Burdur'da, Japon ve Koreli turistlerin lavantaya olan ilgisi valiliği harekete geçirdi.

A+A-

Burdur Valisi Hasan Kürklü, Burdur Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından Burdur Gölü’nde çekilen suyun engellenmesi için çiftçiyi susuz tarıma yöneltmek amacıyla başlayan lavanta projesi kapsamında, lavanta hasadına katıldı. Hasat öncesi Burdur Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi’ni gezen Burdur Valisi Hasan Kürklü, merkezin kurucusu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca’dan bilgi aldı. Vali Kürklü, tedavi ve koruma altında olan şahin, leylek, akbaba, tilki, kurt gibi yaban hayvanlarının bulunduğu alanı da gezdi. Vali Kürklü burada, 4 ay önce Yazıköy köyünden getirilen ve tedavisi tamamlanan yaralı yavru şahinleri doğaya bıraktı.

GÖNÜLLÜLERLE LAVANTA BİÇTİ

Vali Kürklü daha sonra iki yıl önce dikilen lavantaları, Lisinia’ya gelen yabancı ve yerli gönüllülerle birlikte biçti. Lavanta projesini, göllerin çekilmesini engellemek amacıyla önemsediklerini dile getiren Burdur Valisi Hasan Kürklü, “Lavanta yetiştiriciliğini Burdur’da geliştirmek istiyoruz. 200 dekarlık bir alanda lavanta dikilmiş durumdadır. Geçen Yeşilova bölgemizde de 'Lavanta Deresi Projesi' kapsamında 400 dekara yaklaşık 250 bin civarında lavanta dikildi. Bu sene birinci yılı, en verimli hali ikinci yılda başlıyor. Lavanta esasında çok güzel bir bitki, burası göller diyarı olduğu için çok ihtiyacımız var. Çünkü göllerin çekilmesi gündemde. Lavanta da su kullanmayan, suyu tasarruf eden bir bitkidir” dedi.
Uzakdoğu ülkelerinin ve özellikle Japon ve Koreli turistlerin lavantaya büyük ilgi gösterdiklerini anlatan Vali Hasan Kürklü, lavantayı turizme kazandırmak istediklerini söyledi. İlerleyen dönemlerde daha büyük alanlarda yetiştirilecek lavanta tarlalarında, lavanta toplama gibi etkinliklerle yerli ve yabancı turistleri Burdur’a getirmek istediklerini de dile getirdi. Vali Kürklü, ”Hem göllerimizin kurumaması hem de su tasarrufunun sağlanması noktasında da ve görsellik bakımında da çok güzel bir bitki. Bunu inşallah önümüzdeki dönem turizme de kazandırmayı planlıyoruz.

Özellikle lavanta toplama turizmi. Japon ve Koreli turistlerin lavantaya karşı ilgileri var. Hem görsellik hem de lavanta toplama dönemlerinde değişik etkinliklerle turizme kazandırmayı düşünüyoruz. Tabi biraz daha görselliği artırıcı, daha geniş alanlar bulmanız lazımdır. Bunun için Yeşilova’daki gibi büyük alanları önümüzdeki günlerde lavantaya kazandırmayı düşünüyoruz. Bu vesile ile Sayın Öztürk’e çok çok teşekkür ediyorum, hakikaten çok güzel çalışmalar yapıyorlar. İnşallah hem Burdur’umuz hem de bölgemiz için lavanta üreticiliği çiftçilerimiz için de son derece faydalı olacağını değerlendiriyoruz çünkü çok güzel verim var. Pazar sorunu yok şu anda ve fiyat olarak da gayet iyi bir noktadadır. Kilosu şu anda 17 TL, çok iyi bir rakam, inşallah önümüzdeki dönemler bunu geliştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Göller Yöresi’ndeki su çekilmelerini engellemek amacıyla oluşturulan lavanta projeleri ile elde edilen ürünlerden, lavanta serisi oluşturacaklarını dile getiren Lisinia Kurucusu Öztürk Sarıca, “Biz Lavanta serisi ürünlerini Burdur’a kazandırmayı amaçlıyoruz. Lavanta yastığından, lavanta kolonyasına kadar her türlü ürünü Burdur için üretmeye çalışacağız. Kurusu, yağı hatta suyu ve posasına kadar her şeyi kullanılabilen bir bitkidir. Gerçekten su tüketmeyen bir bitkidir. Burdur ve Toroslar’daki ekoloji açısından da çok önemli en azından buradaki doğanın korunması ve suların korunması açısından Burdur’un ve göller yöresinin geleceğini oluşturacak bitkilerden bir tanesidir” şeklinde konuştu.

IHA


 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.