Tunus'ta Mevlid Kandili kutlandı

Tunus'ta Mevlid Kandili kutlandı

Tunus'un Zeytune Camii'nde sabah saatlerinde Mevlid Kandili'nde Delailu'l Hayrat ve Hemze Kasidesi okunarak kutlandı.

A+A-

Tunus'un Zeytune Camii'nde sabah erken saatlerde başlayan Mevlid Kandili kutlamalarında Delailu'l Hayrat ve Hemze Kasidesi toplu olarak okundu.

 Tunus kentinin tarihi surları içinde bulunan Zeytune Camii'nde büyük bir katılımla gerçekleşen Peygamberin doğum günü kutlamalarında geleneksel Delailu'l Hayrat eserindeki salavatlar ve Hazreti Muhammed'in özelliklerinin anlatıldığı İmam Buseyri'nin Kaside-i Hemziyesi topluca okundu.
 
Ellerinde Delailu'l Hayrat ve Hemze Kasidesi kitapçıklarıyla Zeytune Camii'nde bir araya gelen Tunuslu Müslümanlar salavatları ve Hemze Kasidesi'ni geleneksel Tunus ritmiyle birlikte okudu.
 
Hazreti Muhammed'in doğduğu gecenin sabahında Zeytune Camii'nde geleneksel olarak her yıl yapılan törene Tunuslu Müslümanların kadın erkek sabahın erken saatlerinde katıldığı gözlemlendi.
 
Mevlid törenine çocuklarıyla birlikte gelen Tunuslu Fransızca öğretmeni Şiraz Abdunnebi "Bu törene her yıl aksatmadan mutlaka geliyoruz. Yalnızca devrimin olduğu yıl gelememiştik" dedi.
 
Başka bir şehirden özellikle bu tören için geldiklerini söyleyen Abdunnebi "Ben aslında başörtü takmıyorum ancak bu geleneği ve töreni ben ve alimle her yıl mutlaka sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.
 
Mevlid programına gelen Endonezyalı Aryanli Muhammed "Buraya Mevlit töreni için geldim. Peygamber efendimiz bizim için ahlakıyla bir örnektir." dedi.

Muhammed Tuhami ise "Peygamberimizin doğumu ile Hz İsa'nın doğum günü aynı zamana denk geldi bu yıl. Bunun hayırlar getirmesini ümit ediyorum. Müslümanlar, Hristiyanlar, Yahudiler birlikte yaşamanın yollarını bulmalı" ifadelerini kullandı.
 
Faslı İmam Cezuli'ye ait olan Delailu'l Hayrat kitabı İslam dünyasının birçok yerinde yüzyıllardır bilinen bir salavat kitabı olarak yerini korurken, İmam Buseyri'nin Hemze Kasidesi de Peygamber'e içinde Arapça yazılmış İslam edebiyatında seçkin bir özelliğe sahip.
 
"Seridi Mevlid" adı verilen törende Tunus Diyanet Bakanı Osman Bıttih, Tunus Nakibi Eşrafı ve Zeytune Camii alimleri de hazır bulundu.
 
"Mevlid Kandili"
 
"Doğum yeri" ve "doğum zamanı" anlamına gelen Mevlid, Hazreti Muhammed'in doğum günü kutlamaları, ilk kez hicretten yaklaşık üç yüz elli yıl kadar sonra Mısır'da, Şii Fatimi Devleti döneminde kutlanmaya başlandı. Eyyubiler döneminde birçok tören ve bayram kaldırılmış, fakat Mevlid kutlamaları başta olmak üzere bunlar Erbil Atabeyi Begteginli Muzafferuddin Kökböri tarafından 1220'de büyük törenlerle yeniden kutlanmaya başlandı. Fatımiler dönemindeki kutlamalar daha çok devlet erkanı arasında olup resmi nitelikli iken Kökböri dönemindeki kutlamalara halkın da katılımı sağlanmış, büyük ziyafetler ve şölenler tertiplenerek adeta bir bayram havası estirilmişti.

 
(AA)
 
 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.