1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tüm dünya nüfusuna yetecek bardak üretti
Tüm dünya nüfusuna yetecek bardak üretti

Tüm dünya nüfusuna yetecek bardak üretti

170 milyon TL cirosu ile 130 ülkeye ihracat gerçekleştiren Sem Plastik Grubu'nun 22 milyon dolarlık ihracata imza atan grup şirketlerinden SEM Global A.Ş., bu yıl Türkiye'nin en büyük ihracatçıları arasında yerini aldı.

A+A-

Türkiye; 2023 yılına doğru 500 milyar dolarlık ihracat hedefi ile dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasına girme yolunda hızla ilerliyor.

Ülke ekonomisi içinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren ve ihracatları ile öne çıkan firmalar geçtiğimiz günlerde açıklandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlanan "Türkiye'nin En Büyük ilk 1000 İhracatçı Firması" arasına giren SEM Global A.Ş. başarı öyküsü ile dikkatleri üzerine çekti. 170 milyon TL cirosu ile 130 ülkeye ihracat gerçekleştiren Sem Plastik Grubu'nun 22 milyon dolarlık ihracata imza atan grup şirketlerinden SEM Global A.Ş., bu yıl Türkiye'nin en büyük ihracatçıları arasında yerini aldı.
Plastik sektörü içinde ekonomik ürünler olarak ifade edilen ve tek kullanımlık gıda ambalajı kategorisinde faaliyet gösteren SEM Plastik; plastik bardak, tabak, çatal, dondurma kapları, yoğurt kapları ve ayran bardakları üretiyor. Sem Plastik Grubu'nun ihracat faaliyetleri ise SEM Global A.Ş. tarafından yürütülüyor. Dünya genelinde 130 ülkeye, 22 milyon doları aşkın ihracat gerçekleştiren şirket, bu yıl tüm dünya nüfusuna yetecek kadar plastik bardak ihraç ederek dikkatleri çekti.
Sem Plastik Genel Müdürü Yavuz Eroğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada öncelikle grup şirketlerinin, Türkiye'nin en büyük bin ihracatçı firması arasında yer almasından duyduğu memnuniyeti belirtti. Ancak bu başarının tesadüflerle gelmediğini sözlerine ekleyen Eroğlu, "Yaptığımız iş aslında iğne ile kuyu kazmak gibi. Üretimini gerçekleştirdiğimiz ürünlerin büyük bir bölümü kuruştan bile daha ucuz... Buna rağmen hiç durmadan üretiyoruz ve global pazarlarda ürünlerimize alıcılar buluyoruz. Üretimini yaptığımız yanmaz bardak, tabaklar da dâhil söz konusu ürünlerle 22 milyon doları aşan bir ihracat gerçekleştirdik. Aralarında Emirates ve Katar Airways'in de bulunduğu dünyanın en büyük 10 hava yolu şirketinden 7'sine ürün veriyoruz" dedi.
Yavuz Eroğlu, "şirketimizin başarı öyküsü sadece ilk bin ihracatçı arasında yer almakla kalmıyor. Yaptığımız yeşil üretim ile İstanbul Sanayi Odası'ndan 'Çevre Ödülü'nü aldık. 2012 yılında Obama'nın canlı yayınla katıldığı Küresel Girişimcilik Zirvesi'nde Ortadoğu, Asya ve Türkiye'nin en hızlı büyüyen şirketleri arasına iki şirketimiz birden girdi. Ayrıca, 'Zirve Özel Ödülü'ne girişimciliğimiz ve Filistin'deki yatırımlarımızla sahip olduk" diyerek sözlerine devam etti.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin ülke ekonomisindeki en önemli problemin inovasyon açığından kaynakladığı doğrultusundaki açıklamasına da değinen Eroğlu, "şirket olarak Ar-Ge ve inovasyon bizim önceliklerimiz arasında yer alıyor. Şirketimiz bünyesinde bir tasarım ekibi çalışıyor ve yenilikçi ürünleri böylece portföyümüze kazandırıyoruz. Aslında başarımızın kaynağında da bu yatıyor" diye belirtti.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.