Trump'ın göçmenlere insafı olmadı

Trump'ın göçmenlere insafı olmadı

Meksika sınırında bulunan ailelere göz yaşartıcı gaz ile saldırılması tüm dünyada eleştirilirken, Trump uygulamayı savundu.

Yoksulluk ve şiddetten kaçmak için yollara düşen Orta Amerikalı göçmenlerin "Amerika" hayali beklemede. 

Çok sayıda göçmenin sınırdaki çilesi sürüyor. Başkan Trump’ın göç karşıtı açıklamaları sonrası sınırı geçmeye çalışanlara ise sert şekilde müdahale edildi.

4 bin kilometreden fazla yol katederek Meksika-ABD sınırına ulaşan ve aralarında; çocuk, yaşlı ve hamilelerin bulunduğu binlerce Orta Amerikalı göçmen sınırda bekliyor. 

Amerikan askerlerinin göz yaşartıcı gazla müdahalesi, iltica taleplerinin uzatılması ve Başkan Trump’ın göç karşıtı açıklamaları umutları azaltıyor.

Bölgede yaşanan insanlık dramının son örneği, bir anne ile küçük çocuklarının göz yaşartıcı gazdan kaçma çabası oldu. Honduraslı kadın göçmen, ailelere, çocuklara bu şekilde müdahale edilmesini hiç beklemediğini dile getirdi.

Trump: Göçmenler göz yaşartıcı gazın bulunduğu alana doğru koşuyor

Daha önce göçmeleri "suçlu ve kimliği belirsiz Ortadoğulular" olarak nitelendiren Trump, göçmen karşıtı söylemlerini yeni açıklamalarla sürdürüyor.  

Trump, Missisipi eyaletine yapacağı gezi öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir muhabirin kendisine yönelttiği, "ABD-Meksika sınırında kadınlara ve çocuklara karşı göz yaşartıcı gaz kullanılması görüntüleri hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusuna cevap verdi. 

Trump, "'Onlar neden ordalar' dedim. Öncelikle kullanılan gaz göz yaşartıcı gazın oldukça küçük bir formu ve oldukça güvenli. Acı çeken insanlar onu buraya koyan insanlardı ama oldukça güvenli. Neden bir ebeveyn göz yaşartıcı gazın olduğunu bildiği bir bölgeye çocuklarıyla koşuyor?" diyerek kendini savundu. 

"Onlar ebeveyn bile değiller"

"Onlar ebeveyn bile değiller" diyen Trump; göçmen ailelerin, cocuklarını sığınma hakkı elde edebilmek için bir avantaj olarak kullanan gaspçılar olduğunu söyledi. Göçmenlik konusundaki yasaları değiştirmeleri için kongreyi göreve çağırdı.

Trump daha önce Meksika’nın, çoğu Honduraslı binlerce göçmeni ülkelerine geri göndermesi gerektiği söylemiş ve attığı tweette “Uçakla gönderin, otobüsle gönderin, nasıl isterseniz öyle gönderin, gerekirse sınırı daimi olarak kapatırız” demişti.  

Kaynak: TRT Haber

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.