Trump'a mahkeme yolu göründü

Trump'a mahkeme yolu göründü

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Rusya soruşturmasında Özel Savcı Mueller’e ifade vereceği konuşuluyor. Gerekçe, Rusya’nın Trump’ın kazandığı seçime müdahale ettiği iddiası.

A+A-

Rusya’nın, Trump’ın kazandığı başkanlık seçimine müdahale edip etmediği ve Trump’ın kampanya ekibinin Rusya ile bağlantısının araştırıldığı soruşturmada, kritik dönemlerden biri yaşanıyor. Soruşturmanın özel savcısı Robert Mueller’in Başkan Trump’ı ifadeye çağırma konusunu değerlendirdiği konuşuluyor.

Trump hakkında celp çıkabilir

Mart başında Mueller ile Trump’ın avukatları arasında yapılan görüşmenin gergin geçtiği ortaya çıkmıştı. Özel savcı Mueller’in, avukatlarına Başkan'ı ifadeye çağırma ihtimalinden bahsettiği, avukatlarının ise Başkan'ın böyle bir zorunluluğu olmadığını söylediği belirtiliyor.

Mueller’in, ifade vermeyi kabul etmemesi durumunda Başkan hakkında büyük jüriden önce ifade vermesi için celp çıkarmayı düşündüğü de bir iddia.

Trump'a sorulacak sorular

Mueller’in Trump'a yöneltmeyi planladığı 49 olası soru olduğu iddia ediliyor. Kulislerde soruların, Trump’ın kampanya dönemi, seçim gecesi ve yemin töreni arasında geçen süredeki açıklama ve görüşmeleri ile soruşturmayı başlatan ve Trump tarafından kovulan eski Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Başkanı James Comey ile ilgili olacağı konuşuluyor.

Trump’ın avukatlarının böylesi bir talep gelmesi durumunda itiraz edeceği, Mueller’in celp çıkaracağı ve uzun bir yargı savaşının başlayabileceği ihtimalinden söz ediliyor.

Kaynak: TRT Haber

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.