TRT'den fazla tahsilat iddiasına yalanlama

TRT'den fazla tahsilat iddiasına yalanlama

TRT'nin, öteden beri 3093 sayılı Kanun ile belirlenen gelirlerini tahsil ettiği, elektrikten fazladan tahsilat yapmak istemesi gibi bir durumun söz konusu olmadığı bildirildi.

A+A-

TRT'den yapılan açıklamada, bir gazetede ve gazetenin sosyal medya hesabında, " TRT elektrikten 150 milyon lira fazla almak istedi, Danıştay reddetti" başlıklı yazıya yer verildiği, söz konusu yazı ve içeriğinde kamuoyunu yanıltıcı bilgi ve ifadelerin yer aldığı belirtildi.

Açıklamada, "04/12/1984 tarihli ve 3093 sayılı TRT Kurumu Gelirleri Kanunu'nun 4. maddesinin değişik (c) bendine göre, nihai  tüketiciye elektrik enerjisi satışı yapan lisans sahibi tüzel kişiler, iletim, dağıtım ve perakende satış hizmetlerine ilişkin bedeller hariç olmak üzere, elektrik enerjisi satış bedelinin yüzde ikisi tutarındaki payı faturalarında ayrıca göstermekte ve bu kapsamdaki bedelleri kurumumuza intikal ettirmektedir" denildi.

Elektrik enerjisine ilişkin tarifelerin ise bu alanda düzenleyici ve denetleyici kurum olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından belirlendiğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Anılan Kurulun 2011 yılında aldığı bir karara karşı, hukuka aykırı olduğu gerekçesi ile Kurumumuz tarafından dava açılmış ve Danıştay 13'üncü Dairesi, anılan Kurul Kararının 3093 sayılı Kanun’un 4'üncü maddesinin (c) bendindeki düzenlemeye aykırı olduğu gerekçesi ile 26.10.2011 tarihinde oybirliği ile yürütmeyi durdurmuş ve bu karara karşı yapılan itiraz da Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulunun 11.10.2012 tarihli kararı ile reddedilmiştir. Bilahare, daha önce oybirliği ile yürütmeyi durduran Danıştay 13'üncü Dairesi, 24.02.2015 tarihinde oyçokluğu ile bu defa davanın reddine karar vermiş olup, bu karar da Kurumumuzca temyiz edilmiştir. Yargılama süreci halen devam etmektedir. Yargı kararlarına uyulma zorunluluğu da herkesçe bilinen bir husustur.

Dolayısıyla, TRT Kurumu, öteden beri 3093 sayılı Kanun ile belirlenen gelirlerini tahsil etmekte olup elektrikten fazladan tahsilat yapmak istemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kamuoyuna TRT kurumunun yasalara aykırı gelir elde etme gayreti içinde olduğu izlenimi uyandıracak şekilde haber yapılması yanıltıcı olup Basın Meslek İlkelerine de ters düşmektedir."

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.