Trafikte prim yükselecek

Trafikte prim yükselecek

Trafik sigortasında primler artmaya devam edecek

A+A-

ERGO Türkiye İcra Kurulu Üyesi Yıldırım Türe, trafik sigortasında şirketlerin üzerinde oluşan hasar yükünün arttığını, bunun da zarara neden olduğunu belirterek, “Kısa vadede zararın kara dönüşme ihtimali zor gözüküyor, bu nedenle primler artış trendinde gidecek” dedi.

ERGO Türkiye İcra Kurulu Üyesi Yıldırım Türe, trafik sigortasında primlerin artmaya devam edeceğini açıkladı. Yıldırım Türe, trafik sigortasında vefat, sakatlık gibi bedeni hasarlar nedeniyle sigorta şirketlerinin üzerinde oluşan hasar yükünün her yıl arttığını belirterek, özellikle bedeni hasarlarda mahkeme sürecinin uzaması ve mahkeme sonucu ödenen hasarların yüksek tutarlar olması sebebiyle, alınan primlerin ödenecek hasarları karşılamakta yetersiz kaldığını kaydetti. Türe, bu durumun da sigorta şirketlerinin zarar etmesine neden olduğunu bildirdi.

PRİMLER HALEN DÜŞÜK

Yıldırım Türe, sert rekabet koşulları ve sigortanın zorunlu olması sebebiyle, sektördeki prim ortalamasının halen olması gerekenin altında seyrettiğini ifade ederek, “Trafik sigortasındaki zararın durdurulabilmesi için önce hasarın sonra da primin doğru tespit edilmesi gerekiyor. 2014 yılında prim hesaplamasında tam serbest uygulamaya geçildi. Diğer yandan, rekabet koşulları göz önüne alındığında, olması gerekenden daha düşük fiyatlarla poliçe üretilmemesi için gerekli denetimlerin Hazine tarafından yapılması sağlıklı olacaktır; aksi takdirde zarar yine kaçınılmaz hale gelecektir” dedi.
Yıldırım Türe, trafik sigortasında sigorta şirketlerinin süregelen zararının kara dönüşme ihtimalinin zor olduğuna da değinerek, “Bu nedenle de 2014’te trafik sigorta primlerinin artış trendinde gitmesini öngörüyoruz. Geçmiş dönemlerde trafik primlerinin çok düşük seviyelerde olması sebebiyle günümüzde; şirketler, gerçekten riski ölçen primi talep eder hale gelmiş, bu durum da müşteriye artış olarak yansımıştır. Diğer yandan, primler, olması gereken seviyeye ulaştığında bu artış yavaşlayacaktır” şeklinde konuştu.

POLİÇEDEN 15 YIL SORUMLUYUZ

Yıldırım Türe, “Ticari araçların trafik sigortasındaki prim artışları son dönemde ciddi şikayet konusu oldu. Ticari araçların sigorta fiyatları söylendiği gibi fazla mı yükseldi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:
“Ticari araçların geçmiş hasar bilgileri değerlendirildiğinde, mevcut alınan primlerin yüklenilen risk ile paralel olduğu görülmektedir. Trafik sigortalarında hasar ihbarları, poliçenin yürürlükte olduğu yıl ile sınırlı kalmayıp, bedeni hasarlarda duruma göre 15 yıl geriye kadar gidebiliyor. Bu yüzden sigorta şirketleri, sigortalıyı ve mağdur olan şahısları koruma amaçlı olarak hasar karşılıklarını doğru ayırmakla yükümlüdür. Bu yükümlülüğe paralel olarak da şirketler, primlerini, yükümlülüklerini karşılayabilecek seviyede yapmak durumundadır. Buna ek olarak trafikte yapılan sıkı denetimler, ticari araç sürücülerinin bu konularda bilgilendirilmesi, trafikte daha dikkatli seyrediyor olmaları ticari araçların taşıdığı riski de düşürecektir. Primlerde de düşüş olacaktır.”

Hürriyet

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.