Tosun yollara düştü

Tosun yollara düştü

İlk Türk troleybüsü "Tosun", 45 yıl aradan sonra İETT'li ustaların elinde yeniden hayat bularak, İstanbulluların hizmetine sunuldu.

A+A-

Lale Bildirici'nin haberi:

İlk etapta günde iki kez hizmet veren ve vatandaşların ilgisiyle karşılaşan Tosun'un sefer sayıları, ilerleyen aylarda sıklaştırılacak.

İETT'li ustalarca 1968 yılında Şişli Garajı'ndaki atölyelerde 5 ay süren çalışma sonucunda üretilen ve yuvarlak hatları nedeniyle "Tosun" adı verilen ilk Türk troleybüsü, yıllar sonra yeniden yollardaki yerini aldı.

Tosun, İETT'li 6 işçi ve bir mühendis tarafından, İkitelli Garajı'nda tamamen orijinaline sadık kalınarak 3 ayda yeniden üretildi.

87  numaralı Edirnekapı-Taksim hattında sefere çıkan Tosun, 09.10 ile 15.30'da Topkapı'dan hareketle Edirnekapı-Karagümrük-Fatih-Unkapanı-Şişhane-Taksim güzergahında hizmet veriyor.

İETT Genel Müdürü Hayri Baraçlı, Tosun'un modelinden bir tane daha yapacaklarını belirterek, bu otobüsleri, hem hız hem de yolcu kapasitesi bakımından turistik ve nostaljik olduğu, toplu ulaşımda farklılığı ortaya koymak için yaptıklarını anlattı.

Baraçlı, uluslararası standartlarda 1705 otobüs aldıklarını ifade ederek, "Alçak tabanlı akıllı otobüslerimiz, engelli erişimine uygun hizmet veriyor. İETT olarak Avrupa'nın en genç otobüs filosuna sahibiz. Bu yıl otobüs sayılarını artıracağız. Amacımız; vatandaşın memnuniyeti. Otobüslerimizi dezavantajlı grupların destek alabileceği şekilde tasarladık. Elektrikli otobüslerle ilgili projemiz de var. Tarihi Yarımada ve çevresinde, akülü elektrikli otobüslerle toplu ulaşım hizmeti vermeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.