Topçu: İstiklal ve istikbal mücadelesi veriyoruz

Topçu: İstiklal ve istikbal mücadelesi veriyoruz

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, "Gençlerin Gözünden Ata Yadigarı Topraklar" konulu fotoğraf sergisinin açılışında konuştu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, "Biz Anadolu'da bir olursak, iri olursak, diri olursak, Ankara ayakta olursa Arakan, Kosova, Bosna, Yemen, Somali ayakta olur. Ankara varsa buraların hepsi var olur." dedi.

Topçu, Gençlik ve Spor Bakanlığının desteğiyle Yerli Düşünce Derneğince hazırlanan ve Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesindeki "Gençlerin Gözünden Ata Yadigarı Topraklar" konulu fotoğraf sergisinin açılışına katıldı.

Derneğin Onursal Başkanı da olan Topçu, açılışta yaptığı konuşmada, Gençlik ve Spor Bakanlığına desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığına da çağrıda bulunan Topçu, her iki bakanlığın da benzeri projelere destek vermesini istedi.

Derneği amacının dilde, fikirde, işte birliği oluşturmak için karınca kararınca çaba göstermek ve hizmet vermek olduğunu belirten Topçu, "Nihai hedefse önce Anadolu'da, sonra bütün gönül coğrafyamızda milleti vahideye ulaşmaktır." diye konuştu.

Topçu, "Neticede nerede biz varsak, nerede var olmuşsak, bugün de bize çizilen bu resmi sınırları tanımadan atalarımız nereye ayak basmışsa, orada hangi kardeşimiz varsa, onunla bir olmak, beraber olmak, aynı havayı teneffüs etmek, bunu da yeterli görmüyoruz, birbirimizle tanışmak, yeniden bilişmek, yeniden birbirimizi anlamak noktasında çaba sarf ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

"Birileri ne yaparsa yapsın, isterlerse uzayı yüz binlerce uyduyla bezesinler, biz imanımızın ve inancımızın sayesinde onların bize kurduğu bariyerleri aşacağız ve onlar ne yaparsa yapsın biz medeniyet coğrafyasındaki kardeşlerimizle buluşacağız, görüşeceğiz, bir olacağız, iri olacağız ve onların inadına da diri olacağız." diye konuşan Topçu, Anadolu milletinin karşısına 77 düvelin hem içeride hem dışarıda dikildiğini ve özel bir harp uygulandığını söyledi.

Topçu, şöyle konuştu:

"Biz şu anda yeniden milleti vahide olarak, Anadolu milleti olarak, medeniyet coğrafyamız olarak, yeniden bir istiklal ve istikbal mücadelesi veriyoruz. Karşımızdakiler, bunu özel harp taktikleriyle yapıyorlar. İçeride bizi bölücü terörle, FETÖ terörüyle, diğer terör örgütleriyle meşgul ederken bir taraftan da medeniyet coğrafyamızda 100 yıl evvel yarım bıraktıkları bir emperyal projeyi tekrar hayata soktular ve bunu tek başına yapmak istiyorlar. Başkomutanın dediği gibi, bir kere medeniyet coğrafyamızda, Baklanlardan Çin Seddi'ne, yapacakları, çizecekleri o haritanın masasında öyle de olacağız, böyle de olacağız. Bunu bir kere unutmasınlar. O sahada da öyle de olacağız, böyle de olacağız.

Bu hesapları 100 yıl evvel, 1909'da yapmışlar. O gün bizim entellektüelimiz, bizim dedelerimiz, gençlerimiz 7 düvelin tezgahını anlayamamışlar. İnşallah bizler, bizden sonra gelenler 1909'da yaptığımız hatayı yapmayız, safımızı iyi belirleriz. Saf neresi olacak? Devletin, milletin, bayrağın yanı olacak. Bu safta kim duruyor? Başkomutan, seçilmiş Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duruyor. O zaman hep beraber onunla aynı safta olacağız.

Biz Anadolu'da bir olursak, iri olursak, diri olursak, Ankara ayakta olursa Arakan, Kosova, Bosna, Yemen, Somali ayakta olur. Ankara varsa buraların hepsi varolur. Ankara eğer çökertilirse buraların hepsi çöker."

Gençlere tavsiyelerde bulunan Topçu, herkes üzerine düşeni yaparken gençlerin de üzerlerine düşeni yapmalarını istedi. Topçu, şunları kaydetti:

"Bizim Ankara'da ne kadar hakkımız varsa, Şam'da yaşayan kardeşimizin de o kadar hakkı var. Şam'da yaşayan kardeşimizin Şam'da ne kadar hakkı varsa Ankara'da yaşayanın da orada o kadar hakkı var. Bu Bağdat için de böyle, Bakü için de böyle, Almatı için de böyle... Neticede bizim Anadolu coğrafyası ne kadar hakkımızsa, Balkanlardan Çin Seddi'ne, medeniyet coğrafyamızda yaşayan kardeşlerimizin bir tamamının da burada o kadar hakkı var."

Gençlik ve Spor Bakanlığı Proje Koordinasyon Genel Müdürü Mehmet Bıçkıcı da konuşmasında, gençlerin yetiştirilmesinin önemine değindi.

Gençler iyi yetiştirilmediğinde sıkıntılı duruma düşülebileceğini anlatan Bıçkıcı, bu projenin, amaçlarını gerçekleştirilmek için yapılmış projelerden biri olduğunu kaydetti.

Fotoğraf sergisi

Proje koordinatörü Ayşe Selva Bektaş, "Gençlerin Gözünden Ata Yadigarı Topraklar" fotoğraf sergisinin 30 üniversite öğrencisinin 10 gün boyunca Makedonya, Kosova, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Karadağ'ı gezerek çektiği fotoğraflardan oluştuğunu söyledi.

"Kültürel değerler, savaşın izleri ve doğal miras" konularında çekilen 60 fotoğrafın bu sergide yer aldığını kaydeden Bektaş, serginin 3 gün boyunca vatandaşların beğenisine açık olacağını belirtti.

Bektaş, 28 Ekim Cuma günü de serginin Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesinde açılacağını bildirdi. AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.