TİKA'dan Filistinli ailelere destek

TİKA'dan Filistinli ailelere destek

Maddi imkansızlıklar nedeniyle evlerinin onarımını yaptıramayan Filistinlilere ait 5 evin tadilatı TİKA tarafından yapıldı.

A+A-

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kudüs’te maddi imkansızlıklar nedeniyle evlerinin bakımını ve onarımını yaptıramayan Filistinlilere ait 5 evin tadilatını yaptırarak ailelere teslim etti.

Kudüs'ün Müslüman kimliğini korumaya çalışan ailelere destek olmak için 2013 yılında projelendirilmiş restorasyon çalışmaları, İsrailli belediyenin engellemelerine rağmen tamamlandı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Filistin Kordinatörü Bülent Korkmaz, "İsrail, Filistinlilerin terk etmek zorunda kaldığı evlere Yahudilerin yerleşmesi için gereken her türlü maddi desteği sağlıyor. Biz ise barış ortamını sağlamak için Müslüman nüfus yapısını güçlendirmeye çalışıyoruz. Çünkü onlar dezavantajlı durumdalar" dedi. 

Filistinlilere ait evlerin onarımını, "İsrailli Kudüs Belediyesi ile Kültür Koruma Derneğinin çıkardığı engellemelere rağmen" tamamladıklarının altını çizen Korkmaz, "Kudüs'te Filistin yönetiminin otorite boşluğundan dolayı Filistinli derneklerle projeler gerçekleştiriyoruz. Bu işbirliği ile 2013 yılında tesbit ettiğimiz 5 evin restorasyonu tamamlanarak ailelere teslim edildi. 5 evin onarım maliyeti yaklaşık 250 bin doları buldu. Proje kapsamında yer alan evlerin tüm altyapıları yenilenerek güçlendirildi ve iç, dış tüm dekorasyonu tamamlanarak sahiplerine teslim edildi" diye konuştu.

"TER EDİLEN EVLERE YAHUDİLER YERLEŞİYOR"

Kudüs’ün sur içindeki tarihi Eski Şehir bölgesinde Müslüman, Hıristiyan, Ermeni ve Yahudi olmak üzere dört mahalle olduğunu hatırlatan Korkmaz, şunları kaydetti:

 "Yahudi mahallesinde oturan yerleşimciler, Müslüman mahallesindeki maddi yetersizliklerden dolayı evini onaramayıp terketmek zorunda kalan Müslümanların evlerine el koyuyor. Filistinlilerin terk etmek zorunda kaldığı evlere Yahudilerin yerleşmesi için gereken restorasyonda her türlü maddi destek İsrail devleti tarafından sağlanıyor. Böylece Yahudi yerleşimcilerin Müslüman mahallesine dağınık şekilde oturması ile çatışma risk artıyor ve provokasyona açık bir ortam oluşuyor. Biz barış ortamını sağlamak için Müslüman nüfus yapısını güçlendirmeye çalışıyoruz. Çünkü onlar dezavantajlı durumdalar. Bu dezavantaj onların aleyhine kullanılıyor ve bu da çatışmaya yol açıyor. Bizim isteğimiz ise bütün sorunların barış ortamında çözülmesi yönünde. Bu anlamda destekten yoksun olan buranın asıl sahibi olan Filistinlilere bu desteği sağlamaya çalışıyoruz."

Filistinlilere ait 11 dükkan ile 15 evin de onarımı için ihale sürecini tamamladıklarını belirten Korkmaz, "TİKA olarak evlerin onarımının yanında, Kudüs'teki Filistinli esnafa destek için dükkanların da restorasyonu yapacağız. İlk etapta onarılacak dükkanların arasında Filistin'in tarihi Hicaz fırını da var. Bu ay sonunda bu çalışma da başlayacak" ifadelerini kullandı.

İsrail'in işgal altında tuttuğu Batı Şeria'da 400 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimcinin bulunduğu belirtiliyor. Filistin tarafı ise bu sayının, açıklananın üzerinde olduğunu ifade ediyor. Uluslararası hukuka göre bu Yahudi yerleşim yerleri illegal kabul ediliyor.

 Dünyanın farklı ülkelerinden getirilerek İsrail yönetiminin işgal politikası çerçevesinde Batı Şeria ve Doğu Kudüs'e yerleştirilen Yahudi yerleşimcilerin silah taşımaları ve Filistinli sivilleri sözlü ya da fiziksel olarak taciz etmeleri, yerel halk ile yerleşimciler arasında sürtüşmelere neden oluyor.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.