TİKA Özbekistan'da yüzlerce projeye imza attı

TİKA Özbekistan'da yüzlerce projeye imza attı

TİKA, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün resmi ziyarette bulunacağı Özbekistan'da, 1993'ten bu yana 700'ün üzerinde projeyi hayata geçirdi.

A+A-

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Özbekistan'da sağlık, eğitim, tarım, hayvancılık ve altyapı hizmetleri gibi pek çok alanda faaliyetlerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev'in, vardığı mutabakat sonrası, TİKA'nın ülkedeki faaliyetleri hız kazandı. Bu yılın ilk çeyreğinde 725 projeye ulaştı.

2018 hedefleri

Özbekistan'ın sağlık ve ilk yardım hizmetlerini daha etkin şekilde sunabilmesi için, 2018 yılında ülkeye 50 ambulans temin edilecek. Tam donanımlı ambulanslarda teknolojik olarak ileri seviye Türk malı ilk yardım ekipmanları bulunuyor.

Ülkede, sağlık altyapısının geliştirilmesi ve yenidoğan ünitelerinin modern bir yapıya kavuşturulması için belirlenen farklı hastanelere 90 adet kuvöz ve tıbbi cihaz temin edildi. Çeşitli hastanelerde kullanılmak üzere 45 adet kuvöz, Özbekistan Sağlık Bakanlığı'na ulaştırıldı. Kalan 45 kuvöz ise 2018'in ilk yarısında verilecek.

Özbekistan ve Türkiye Sağlık Bakanlıkları iş birliğinde, TİKA'nın koordinasyonunda 26 Nisan-6 Mayıs arasında Sağlık Haftası Programı düzenleniyor.

Programda, kardiyoloji, ortopedi, kulak burun boğaz, pediatri, göz, jinekoloji, üroloji, genel ve plastik cerrahi alanlarında muayene, ameliyat ve eğitimler gerçekleştiriliyor. Yaklaşık 180 operasyon yapılacak, bin 200 kişi muayene edilecek ve 400 sağlık personeline eğitim verilecek.

Sağlık Haftası çerçevesinde 2017'de 184 hasta muayene, 80 hasta ameliyat edildi. Özbek sağlık personelinin mesleki gelişimlerine katkı amacıyla 222 personele eğitim verildi.

Başkanlık, Nisan 2017'de inşasına başlanılan Çocuk Spor Kompleksi Projesi, korunmaya muhtaç çocukların boş zamanlarını verimli geçirmeleri ve spor faaliyetlerini artırmayı amaçlıyor. TİKA'nın, Özbekistan'da iş birliği yaptığı Sağlam Evlat Vakfı bünyesindeki mediko-sosyal merkezinde futbol, basketbol, masa tenisi sahaları ile hizmet binası ve kameriye var.

23 anaokulu yenilenecek

Özbekistan'da okul öncesi eğitim politikalarını yönlendirmek üzere, yakın tarihte Taşkent, Semerkant ve Buhara şehirlerindeki üç kreşin tadilat ve donanımı yapıldı. Başkanlık tarafından, 2018'in sonuna kadar toplam 23 anaokulunun tadilat ve donanımı yapılacak.

Restorasyon projeleri

TİKA, Özbekistan'da tarihi eserlerin restorasyonuna da katkıda bulunacak. Türk-İslam ortak mirasına ait Hive, Semerkant ve Buhara'da, Özbekistan ile iş birliği içinde belirlenecek tarihi eserlerin restorasyonu ve çevre düzenleme çalışmalarına başlayacak.

Projeler

Başkanlık, kırsal kesimlere nitelikli sağlık hizmeti götürülmesini amaçlıyor. Sivil toplum kuruluşlarından, Sağlam Evlat Vakfına toplam 12 adet tam donanımlı mobil klinik aracı gönderildi. Jinekoloji, doğum, kardiyoloji uzmanı ve çocuk doktorundan oluşan ekip tarafından mobil kliniklerde sağlık taramasından geçirilen kişi sayısı 50 bini buldu.

Plastik Cerrahi Operasyonları Projesi kapsamında son 9 yılda Karakalpakistan Özerk Cumhuriyeti, Semerkant, Namangan, Buhara, Fergana ve Tirmiz şehirlerinde yaklaşık 3 bin 500 çocuk ve genç muayene edildi. 860 kişiye plastik cerrahi ameliyatı yapıldı. Özbek 20 hastanın tedavisi de Türkiye'de gerçekleşti. TİKA 157 çocuk ve gencin de ameliyat edilmesine katkıda bulundu.

TİKA, Özbek sağlık kuruluşlarının etkin ve verimli bir şekilde çalışmasına destek sağlamak için onko-hematolojik hastalara 100 adet kök hücre testi temin etti.

"Engelleri Aşıyoruz" projesi kapsamında geçen yıl engellilerin günlük hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla ihtiyaç sahiplerine 150 tekerlekli sandalye temin edildi. Başkanlık, bu yıl da ülkedeki Nevruz kutlamaları kapsamında yaşlı ve engellilere tekerlekli sandalye desteği verdi.

Aral Gölü bölgesinde yaşanan çevre felaketinden sonra üroloji ve onkoloji servislerine başvuran hastaların talebinin karşılanması için TİKA, Harezm Üroloji ve Onkoloji hastanelerine tıbbi ekipman ve ilaç desteği sağladı. Söz konusu hastanelerde ekipmanları kullanacak uzman sağlık personeli ile ameliyatlar yapılarak eğitim verildi.

Türkiye'nin tecrübesi Özbekistan'la paylaşılıyor

TİKA, turizm potansiyeli yüksek Özbekistan'da, nitelikli eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla Sergeli Turizm Meslek Okulu'nun tadilatını yaptı ve örnek uygulama sınıfları oluşturdu. Proje, TİKA Başkanı Serdar Çam ve Özbekistan Turizmi Geliştirme Devlet Komitesi Başkanı Aziz Abduhakimov tarafından hizmete açıldı.

Turizmi Geliştirme Devlet Kurulunun talebi üzerine 24-30 Nisan 2017'de Başkanlığın desteğiyle Buhara'da yapılan "Turizm ve Otelcilik Eğitimi Programı" kapsamında otel yöneticiliği, ön büro, aşçılık, servis hizmetleri ve kat hizmetleri alanlarında 120 otel personeline eğitim verildi. Teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilen eğitim programında Türkiye'nin deneyim ve tecrübeleri paylaşıldı.​

TİKA'dan 600 güvenlik personeline eğitim

Polis Eğitimi İş Birliği Programları kapsamında 2011'den bu yana düzenlenen 28 programla yaklaşık 600 Özbek güvenlik personeline Türkiye ve Özbekistan'da eğitim verildi.

TİKA, Aralık 2017'den bu yana Türkiye'den uzman doktorlar tarafından verilen Anne Çocuk Sağlığı Destekleme Programı (AÇSAP), Çocuk İleri Yaşam Desteği (ÇİLYAD) ve Hamilelik Süreci İzleme Programı Acil Obstetrik eğitimleri kapsamında 180 Özbek uzmana eğitim verdi.

Türk doktorlardan oluşan heyet, geçen yıl Taşkent Vilayeti Çirçik şehri Perinatal Merkezi'nde 50, Cumhuriyet Jinekoloji Merkezi'nde de 50 olmak üzere 100 sağlık personeline "Yenidoğan Canlandırma Eğitimi" düzenledi.

TİKA, Özbekistan'da doğumevi ve benzeri hastanelerde çalışan uzmanların mesleki bilgi ve becerilerinin artırılması amacıyla ülkenin en büyük kadın doğum ve jinekoloji hastanesi olan Taşkent Kadın Doğum ve Jinekoloji Hastanesi bünyesinde tıbbi simülasyon merkezi kurdu.

Taşkent Hematoloji ve Kan Nakli Bilimsel Araştırma Enstitüsü ile Başkanlığın iş birliğinde kurulan Kemik İliği Nakil Merkezinde görevli Özbek uzmanlar için Türkiye'de 1,5, 3 ve 6 aylık eğitim programı düzenlendi.

Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarınca, Özbekistan'da çeşitli liselerinde çalışan 22 eğitmene 30 gün süren Kaynakçılık Eğitimi verildi.

AA ve TRT'nin medya eğitimleri 

Özbekistan'dan gelen 11 muhabir, TİKA iş birliğiyle gerçekleştirilen Anadolu Ajansının (AA) Savaş Muhabirliği Eğitimi ve TRT Genel Müdürlüğünün ses, ışık, kameramanlık, montaj ve yapımcılık alanlarında eğitim aldı.

AA'nın Ankara'da gerçekleştirdiği Enerji Muhabirliği Eğitimi'ne Özbekistan’ın çeşitli medya kuruluşlarından muhabirler katıldı.

Özbekistan Çalışma Bakanlığı yetkililerinden oluşan 25 kişilik heyet, Türkiye Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın düzenlediği organizasyon çerçevesinde tecrübe paylaşım programlarında bulundu.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.