Ticaret savaşı yaşayan ABD ve Çin arasında üst düzey görüşme

Ticaret savaşı yaşayan ABD ve Çin arasında üst düzey görüşme

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, ticaret savaşı konusunda anlaşma sağlamak için iki ülkenin üst düzey yetkililerinin bir araya geleceğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump bu ayın başında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yaptığı telefon görüşmesinden sonra, Washington'un ticaret konusunda Pekin ile bir anlaşma yapacağını düşündüğünü ancak ilerleme kaydedilmezse Çin mallarına daha fazla gümrük vergisi getirmeye hazır olduğunu söyledi.

Bu telefon görüşmesinin ardından ABD ile Çin arasında müzakerelere yeniden başlandı. ABD'nin Çin'i iç siyasete karışmakla ve Trump'a zarar vermekle suçlamasıyla iki ülke arasındaki ilişkiler üç aydır gergindi.

Gao, bugün Pekin'de yaptığı haftalık basın toplantısında, iki ülkenin ticaret anlaşmazlığını müzakere ve diyalog yoluyla çözebileceklerini umduğunu belirtti.

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı

ABD ile Çin arasında bir "ticaret savaşı"nın başlangıcı olarak görülen gelişmeler, Trump yönetiminin 23 Mart'ta ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesiyle başladı.

Çin, Washington'ın çelik ve alüminyum ürünlerine ek gümrük vergilerine cevaben, nisan ayı başında ABD menşeli 128 ürüne yüzde 15 ile yüzde 25 arasında değişen tarifeler getirdi.

ABD yönetimi ayrıca Çin'in, Amerikalı şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz faaliyetleri gerekçesiyle toplam 50 milyar değerindeki Çin menşeli ürüne, temmuz ve ağustos aylarında yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamasını yürürlüğe koydu.

Pekin yönetiminin, ABD'nin sadece Çin'i hedef alan bu hamlesine tepkisi gecikmedi. Çin Ticaret Bakanlığı, bu karara cevaben ABD'den ithal edilen 50 milyar dolar tutarındaki 659 ürünü yüzde 25 gümrük vergisine tabi tutmaya başladı.

ABD Başkanı Trump 18 Haziran'da, Çin'in daha önce açıkladığı tarifelere misillemeyle karşılık vermesi halinde 200 milyar dolar değerindeki ürünlere de yüzde 10 gümrük vergisi uygulanması talimatını vermişti. Çin'in misillemesi sonucu ABD, Çin'den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürüne 24 Eylül'den itibaren yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulamaya başladı.

ABD’nin Çin’den ithal edilen 200 milyar dolarlık ürüne ek gümrük vergisi getirme kararının ardından Pekin, misilleme olarak 60 milyar dolarlık ABD ürününe ek vergi getirdi.

ABD Ticaret Bakanlığının resmi verilerine göre, geçen sene Çin'den ithal edilen tüm malların toplam değeri yaklaşık 505,5 milyar dolara tekabül etmişti. Bu yılın ilk yarısında Çin'den ithal edilen ürünlerin toplam değeri ise 250 milyar dolar civarında gerçekleşti.
 

Kaynak: Reuters

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.