Ticaret Bakanlığından marketlere fahiş fiyat denetimi

Ticaret Bakanlığından marketlere fahiş fiyat denetimi

Fahiş fiyat artışlarına yönelik artan şikayet üzerine Ticaret Bakanlığı tarafından marketlerde başta gıda ve temel tüketim ürünlerinde denetimler yapıldı.

A+A-

Yapılan denetimlerle ilgili Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye genelinde 19 Ocak-20 Ocak 2021 tarihlerinde 500'ü aşkın işletmede 10 bine yakın ürünün incelendiği belirtildi.

İhlalde bulunan işletmelere 10 bin ila 500 bin TL arasında para cezası uygulandığı belirtilen çıklamada, "Bu kapsamda, Ticaret Bakanlığınca yapılan denetimler sonucunda 562 işletme bazında 9 bin 870 ürün incelenmiştir. İnceleme sonucu elde edilen veriler Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu tarafından değerlendirilecek ve firmaların savunmalarının alınmasının ardından haksız fiyat artışında bulunduğu tespit edilenler hakkında 10 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına, stokçuluk faaliyetinde bulunduğu tespit edilenlere ise 50 bin Türk lirasından 500 bin Türk lirasına varan idari para cezası yaptırımı uygulanacaktır." denildi.

375 firmaya 11,9 milyon lira ceza

Açıklamada, Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun bugüne kadar 3 bin 208 dosyayı karara bağladığı ifade edildi.

Gıda, temizlik, hijyen ürünleri gibi temel ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışı yaptığı değerlendirilen 375 firmaya toplam olarak 11 milyon 885 bin TL idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Bakanlık, temel gıda ürünleri arasında yer alan ayçiçek yağı, yumurta, tavuk, bebek maması ürünlerine yönelik fahiş fiyat artışı şikâyetleri ve başvuruları üzerine, bu ürünlere yönelik denetimlerini artırırken üretici/ithalatçı/tedarikçi ve bu ürünlerin tüketicilere satışını yapan bazı yerel ve ulusal marketlerden savunma istenildiğini belirtti.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.