THY'den meyve sebze hamlesi!

THY'den meyve sebze hamlesi!

Görüşmelerde mutlu sona ulaşılması sonrası hava kargo ile ihracat, kısa süre içinde kirazla başlayacak. Bu yıl 35 noktaya 20 bin tona yakın taze meyve sebze taşınması planlanıyor

Turkish Cargo yetkilileri ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği üyelerinin İzmir görüşmesinde ihracatçılar yıllık ortalama 172 bin ton yaş meyve sebzeyi hava kargoyla göndermek istediklerini belirtti.

Turkish Cargo'dan kapasitenin ve destinasyonların artırılmasını, taşıma maliyetlerinin yüzde 30 ila 50 arasında indirilmesini talep eden ihracatçılar destinasyona göre değişen oranlarda indirim yapılması ve uçak kapasitesinin artırılması konusunda anlaşma sağladı.

FİYATLAR BELİRLENDİ

Türk Hava Yollarının kargodan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, milli havayolu şirketi oldukları için ihracatçıyı destekleme konusunu önemsediklerini, karşılıklı stratejik çalışma ile hatları ve fiyatları belirlediklerini söyledi.

Özen, geçen yıl 3 bin 500 ton taze meyve sebze taşıdıklarını anımsatarak, "Bunu 5 kata kadar çıkarabilecek kapasiteyi, 35 ayrı hatta nasıl sağlarız, fiyatları olabilecek en uygun noktaya nasıl getiririz, bunu konuştuk. Bu hatların büyük çoğunluğu Ortadoğu, Avrupa ve İskandinavya ile Doğu Avrupa'da yoğunlaşıyor." dedi.

2 KARGO UÇAĞI SİPARİŞİ KESİNLEŞTİ

İhracatçılardan söz konusu 35 noktaya yönelik talep toplamaya başlayacaklarını dile getiren Özen, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İhracatçıyı destekleyecek fiyatı ön plana çıkardığımız için bu yıl meyve sebze ihracatında ciddi bir atılım yapacağız. Toplantıda 2018 için THY filosuna katılacak kargo uçaklarıyla ilgili planlarımızı paylaştık. Yeni yatırımla geniş bir kapasiteye ulaşacağız. 172 bin tonluk kapasiteye yaklaşmak için 2 kargo uçağının siparişini kesinleştirdik. Bunlar çok yüksek tonajlı kapasitede uçaklar. Bunları ihracatta en uygun maliyetle en doğru rotada kullanmak için çalışma yapıyoruz. İstiyoruz ki 3-4 yılda azami hava kargo potansiyeline ulaşalım ve Türk ihracatçısı global pazarda iddiasını artırsın."

AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.