THD: Engelli ve yaşlıların ulaşım engelleri kaldırılmalı

THD: Engelli ve yaşlıların ulaşım engelleri kaldırılmalı

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkan Turhan Çakar, engelli ve yaşlı bireylerin toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanma hakları önündeki engeller kaldırılmasını istedi.

A+A-

 Dernek merkezinde basın toplantısı düzenleyen Turhan Çakar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 4 Mart 2014 tarih ve 28931 sayılı Resmi Gazete’de “Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği”
yayınlandığını hatırlatarak, “Yönetmeliğin 4.maddesinde demiryolları ve denizyollarının şehir içi ve şehirlerarası hatlarından, belediyeler ile belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak kişiler belirlenmiştir.” dedi. Ancak, derneğe tüketiciler tarafından yapılan şikayetler incelenmediğinde, belediyelerin yetki verdikleri özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmeti veren halk otobüslerinin çoğunluğu ile dolmuşların tamamının yönetmeliğe uymadıklarının görüldüğüne dikkat çekti.

YAŞLILARI HAKLARINI ARAMAYA ÇAĞIRDI

Çakar, “Yönetmeliğe uymayan halk otobüsleri ve dolmuş sahipleri ile bunlara ait meslek kuruluşlarının uyarılmaları ve gerekli önlemlerin alınması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na, İçişleri Bakanlığı'na, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığına Tüketici Hakları Derneği olarak başvuruda bulunduk. Bu konuda, gerekli önlemleri almaları için ilgili belediyeler ve İçişleri Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nı göreve çağırıyoruz. Özellikle, belediyelerin yetki verdiği şehir içi toplu taşıma hizmeti veren halk otobüsleri ile dolmuşların Yönetmelikte belirtilen kişilere ücretsiz hizmet vereceğini, bu haktan yararlanabilecek olan yurttaşların büyük çoğunluğu tarafından bilinmediğini gözlemledik. Bu konuyla ilgili şikayetleri olan yurttaşlarımızın bağlı bulundukları belediyelere, Kaymakamlıklara, Valiliklere, İçişleri Bakanlığı’na, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na ve derneğimize başvuruda bulunarak haklarını aramaları çağrısında bulunuyoruz.” açıklamasını yaptı.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.