Cemil ŞAHİNÖZ

Cemil ŞAHİNÖZ

Yazarın Tüm Yazıları >

Tenefüste türkçeyi yasaklayan rektör konuştu: Yasak kalktı

A+A-

Daha önce belgesini yayınlamıştık. Almanya´nın Bavyera eyaletinin 6000 nüfuslu Kleinwallstadt kentinde bulunan Josef-Anton-Rohe Volksschule ilk- ve ortaokulunda tenefüslerde almanca dışı bir dil konuşmak yasaklanmıştı. Rektör Ottmar Waigand tüm göçmen velilere bu yasak ile ilgili imzalamalarını istediği bir belge yollamıştı.

Benzer bir olay Aralık 2012´de Ahlen şehrinde yaşanmıştı. Halbuki bir çok eyaletin eğitim yasasına göre almanca dili ders dilidir, okul dili değildir. Dolayısıyla ders dışı almanca şart koşulamaz.

Konuyla ilgili bizzat okulun rektörü Ottmar Waigand ile görüştüm.

Waigand olayın bu boyuta varmasından çok üzgün olduğunu belirtti. Amaçlarının huzurlu ve barış içerisinde bir beraberlik olduğunu vurguladı. Okulda yaşanan bazı tatsız olaylardan dolayı bu yasağı yürürlüğe koymaları gerekmişti. Yasak sadece türkçeyi değil diğer başka dilleri de kapsıyormuş.

Fakat olay büyük çapta ve Almanya genelinde tartışılmaya başlayınca rektör çareyi bir konferans düzenlemekte bulmuş. Waigand, yabancı velileri, özellikle türk velilerini, çağırmış ve anlaşmaya çalışmışlar. Varılan netice ise derslerde sadece almanca konuşulacak, tenefüste ise herkes istediği dili kullanabilecek. Yani tenefüslerde türkçe yasağı kaldırılmış bulunuyor.

Rektör bu karardan sonra bu sefer sadece göçmen velilerine değil, okulun tüm velilerine kararla ilgili mektub yollamış.

Konunun bu şekilde çözülmesinde Almanya´da ki türklerin hızlı organize olabilmesinin büyük bir payı var. Aslında bu olay, stratejik bir şekilde çalışıldığında ve kamuoyu oluşturulduğunda nelerin başarılabileceğini gösteriyor. Başka konularda da bu şekilde hızlı ve etkili olabilmek umuduyla...

http://twitter.com/Cemil_Sahinoez

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.