Tel Abyadlı Araplar evlerine dönmek istiyor

Tel Abyadlı Araplar evlerine dönmek istiyor

Suriye'de terör örgütü PYD/PKK'nın işgal ettiği Tel Abyad'da zorla tehcir ettiği Arap aileler evlerine dönmek istiyor.

Terör örgütünün kendilerine yaşattığı sıkıntıları Fırat Kalkanı Harekatı'yla terör unsurlarından temizlenen Cerablus'ta AA'ya anlatan Tel Abyadlı Araplardan Hamza Halil, örgütün gelip topraklarını işgal ettiğini, Arap ailelerin çocuklarını da zorla saflarına kattığını ifade etti.

Bölgeden çıkmak için bile PYD/PKK'ya para ödemek zorunda kaldıklarını söyleyen Halil, şunları kaydetti:

"Arapları evlerinden ettiler, göçe zorladılar. Topraklarımızı rahat işgal etmek için bölgedeki Arapları çıkardılar. Aslında biz Arapların topraklarını ele geçirerek sözde ülkelerini kurmak istiyorlar. Sınırdaki Haseki, Kobani, Afrin arasında ülke kurmak istiyorlar. Siz Araplar bu işe izin verecek misiniz? Kesinlikle hayır. Biz buna karşı çıkamasak da bizden sonraki kuşaklar buna izin vermeyecektir. Allah’ın izniyle yeniden evlerimize geri döneceğiz."

"Oradaki bütün insanları göç ettirecekler"

Terör örgütünün Araplara yönelik tehcirinin halen devam ettiği belirten Ebu Ubeyd, "Yeni evlerinden çıkartılan insanlar var. Bizler daha önce evlerimizden çıkartılmıştık. Rasul Ayn bölgesi hep Arap'tı. ABD destekli oldukları için gelip bizleri bölgelerimizden göç ettirdiler. Daha bitmedi, oradaki bütün insanları göç ettirecekler." diye konuştu.

Ebu Ubeyd, PYD/PKK'nın Arapları DEAŞ bahanesiyle evlerinden ettiğini dile getirerek, "Aslında PYD’nin Arapları göç ettirdiği bölgelerde çok az sayıda Kürt evleri vardı. ABD uçakları, PKK bölgelerimize girmeden önce köylerimizi bombaladı. Dolayısıyla Arapların bir kısmı Rakka’ya sığınmak zorunda kaldı. Şimdi de Tel Abyad'a ve çevresindeki bölgelerde evlerine dönmek isteyenler için teminat belgesi istiyorlar, sanki başka bir ülkeye giriyoruz." ifadelerini kullandı.

Terör örgütünün, Araplara "Biz, DEAŞ’a karşı savaşıp can verdik, artık size burada yer yok" dediğini aktaran Ebu Ubeyd, "Aslında PKK, ABD olmasa hiçbir şeydir, Kandil'den gelen ve Arapları tehcire zorlayan bir mafyadır." dedi.

Ebu Ubeyd, PYD/PKK'nın bölgedeki bazı köyleri tamamen boşalttığını ve tehcir edilenlerin malları ile topraklarını kullandığını kaydederek, "PKK sistemi mafya ve para sistemi. Türkiye inşallah bir an önce girer ve bizleri bu PKK belasından kurtarır. İnşallah yeniden döneceğiz. Türkiye’nin gücü ile inşallah evlerimize yeniden döneceğiz." şeklinde konuştu.

"İstikrar evinde uyumak toprağında yaşamaktır"

Tel Abyad'a döndüğünde PKK'nın kendisini evine almadığını dile getiren Ebu Hatip, başkasının evinde kalarak Cerablus'a gelmeyi başardığını söyledi.

Ebu Hatip, "Bizim kendi imkanlarımızla evlerimize geri dönmemiz imkansız ama Türkiye’ye girerse bu topraklara, bizler de ona yardıma koşarız, saflarında yer alırız. Çünkü topraklarımıza geri dönmek, istikrar içerisinde yaşamak istiyoruz. Çadırlarda yaşamak istikrar değil. İstikrar evinde uyumak toprağında yaşamaktır, tehcire maruz kalıp çadırlarda yaşamak değildir." ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.