TDV yükseköğrenim yurt kayıtları başladı

TDV yükseköğrenim yurt kayıtları başladı

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV)’na ait 10 ilde 12 yükseköğrenim öğrenci yurdunda kayıtlar başladı.

A+A-

Üniversite öğrenci yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından Türkiye Diyanet Vakfı (TDV)’na ait 10 ilde yükseköğrenim öğrenci yurtlarında kayıtlar başladı.

Vakfın yurt faaliyetleri hakkında bilgi veren TDV Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, TDV olarak yükseköğrenim gençliğine huzur içinde kalabilecekleri konaklama ortamı sunduklarını belirterek "TDV Yurtlar ve Sosyal Tesisler İktisadi İşletmesi bünyesindeki yurtlarımız, sunduğu hizmet ve sağladığı güven ortamı dolayısıyla öğrencilerin ilgi odağı haline geldi" dedi.

Palakoğlu, yurtların çağın gereksinimleriyle modern şekilde tasarlandığını belirterek, "Yeni yurtlarımızda bütün odalar internet erişimi ve merkezi klima sistemiyle donatılmış şekilde. Lavabo ve WC’ler odaların içinde, kısacası öğrencilerimizin rahat etmesi için her şeyi düşündük" diye konuştu.
TDV yurtlarının öğrencilere aile ortamı sunduğunu vurgulayan Palakoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Güvenilir, sağlıklı, modern bir yurt; öğrencinin başarı çıtasını yükseltir. Bütün öğrencilerimize birer anne-baba şefkati ile sahip çıkıyoruz. Öğrencilerimizin sosyal-kültürel yönden yetişmesi için de geziler, sportif faaliyetler, bilgi yarışmaları, konferanslar düzenliyoruz.”

Yurt sayısını ve öğrenci kapasitesini artırmak için yoğun şekilde çalıştıklarını ifade eden Palakoğlu, “İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinin Ümraniye'de bin 640 yatak kapasiteli yurdumuz ile Muğla yurdumuz ve Ankara yurdu hizmete girdi. Yurtlarımızın toplam kapasitesi 4 bin 878'e ulaştı. Hedefimiz ilk aşamada yurt kapasitesini 7 bin 500'e çıkarmaktır” dedi.

“YURT SAYISINI 20’YE ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ”

Üniversitelere yerleştirme sonuçlarının açıklandığını, her ailenin öncelikli olarak çocuklarının konaklama sorununu çözmek için gayret ettiğini hatırlatan Palakoğlu, "Ailelerin çocuklarını güvenle emanet edebileceği, aile sıcaklığında yeni yurtlar yapmanın gayreti içindeyiz. Yurt sayımızı Samsun, Rize, Niğde, Bursa, Gümüşhane, Van, İzmir ve Sakarya'da açacağımız yeni yurtlarla 20'ye çıkaracağız. Hedefimiz her ilde bir erkek bir de kız öğrenci yurdunu öğrencilerimizin hizmetine kazandırmak" diye konuştu.

Palakoğlu, vakfın ülke genelindeki öğrenci yurtlarına ön kayıtların alınmaya başlandığını belirterek öğrencilerin www.diyanetvakfiyurt.com.tr adresinden ön kayıt yaptırabileceğini kaydetti.

YURTLARIN OLMADIĞI İLLERE ÖĞRENCİ KONUK EVLERİ

Yurtların olmadığı illere öğrenci konuk evleri açtıklarını söyleyen Palakoğlu, şunları söyledi: “Üniversitede okuyan öğrencilerimizin başarı çıtasını yükseltmek için yurtlarımızın olmadığı illerde şubelerimizin nezaretinde, güvenilir, sağlıklı, modern öğrenci konuk evleri açıyoruz. 24 ilde açtığımız 75 öğrenci konuk evinde 523 öğrencimiz kalmaktadır.” 

İllerde yurt açılması durumunda, öğrencilerin açılan yurda yönlendirildiğini vurgulayan Palakoğlu, öğrenci konuk evleriyle gönüllü din görevlilerinin ilgilendiğini, evlerdeki öğrencilerin maddi-manevi gelişimlerine destek verdiklerini belirtti.

Palakoğlu, öğrencilerin üniversite eğitimini sürdürürken ihtiyaç duyacakları her türlü imkanın öğrenci konuk evlerinde bulunduğuna işaret etti.

Öğrenci konukevlerinin vakıf şubelerince desteklendiğini vurgulayan Palakoğlu, “Evlerin iç donanımı yine şubelerimizce yapılıyor. Evlere alınacak öğrencileri, vakıf şube başkanı, şube yönetim kurulundan bir üye ve şube yöneticisinden oluşan komisyon seçiyor” diye konuştu.
İsmail Palakoğlu, Türkiye Diyanet Vakfının öğrenci konuk evlerinde kalmak isteyen öğrencilerin, TDV eğitim koordinatörlükleri, vakıf şubeleri ve müftülüklere müracaat edebileceklerini kaydetti.
 
IHA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.