TBMM Kütüphanesi'nde 400 bin yayın var

TBMM Kütüphanesi'nde 400 bin yayın var

Meclis Kütüphanesi'nde el yazması kitaplardan, ilk meclis tutanaklarına kadar 400 bine yakın eser bulunuyor. Kitaplar özenle korunuyor.

Kütüphanede 341 bin cilt kitap bulunuyor. Yaklaşık 100 bin gazete ve dergi kütüphanenin arşivinde yer alıyor. 77 bin elektronik yayın da kütüphanenin arşivinde.

Esir düşen askerlerin gazetesi

Vaveyla'nın Türkçe anlamı çığlık. Birinci dünya savaşı yıllarında esir düşerek Sibirya'daki kampta tutulan Türk askerleri tarafından el yazısı ile çıkarılmış Türkçe gazete. Başlığın altında "haftalık her şeyden bahis, ciddi, mizahi mecmuadır" ibaresi yer alıyor.

El yazması birçok eserin yer aldığı Meclis kütüphanesinden; milletvekilleri ile parlamento çalışanları ve gazeteciler yararlanabiliyor. Araştırmacılar da özel izinle istedikleri kitapları alabiliyor.

Yılda 20 bin ödünç kitap

Meclis Kütüphanesi'nde ödünç alma sistemi kesintisiz işliyor. Yılda ortalama 20 bin kitap okuyucuların hizmetine sunuluyor.

Birbirinden değerli bu eserlerin korunması içinde özel sitemler kullanılıyor. Kitaplar kapalı raf sistemlerinde, yıpranmaların önüne geçmek için uygun sıcaklık ve nem koşullarında korunuyor.

trt

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.