TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanının Ayasofya görüşmesi

TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanının Ayasofya görüşmesi

Meclis Başkanı’nın Ayasofya planını Cumhurbaşkanı Erdoğan’la da paylaştığı, Cumhurbaşkanı’nın Kahraman’a...

A+A-

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın Ayasofya'yı geçtiğimiz 21 Nisan Cuma günü açmayı istediği ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görülmesinden sonra bir süre daha ertelendiği iddia edildi.

Gazete Duvar'ın haberine göre Meclis Başkanı İsmail Kahraman 1967 yılında MTTB (Milli Türk Talebe Birliği) Başkanı’ydı. Papa 6’ıncı Paul’ün, Türkiye ziyareti sırasında, ibadete kapalı Ayasofya’yı gezerken dua etmesine tepki gösteren İslamcılar, Ayasofya’nın cami olduğunu savunarak Kahraman’ın öncülüğünde Ayasofya’da namaz kılmıştı.

ERDOĞAN: AĞABEY AYASOFYA'YI BİRAZ ERTELEYELİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Parti’nin kurucularının “Ağabey” diye hitap ettiği, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin isim babası da olan Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın ‘Ölmeden önce mutlaka yapacağım’ dediği bir hayali varmış meğer, Ayasofya’da cuma namazı kılmak… Meclis Başkanı’na yakın isimlerin söylediğine göre, ‘Kahraman’ın bu planını gerçekleştirmek için gönlünden geçen tarih TBMM’nin kuruluş yıl dönümü olan 23 Nisan 2017 idi ama o gün pazara denk geldiğinden Kahraman 21 Nisan’ı düşündü.’ Meclis Başkanı’nın bu planını Cumhurbaşkanı Erdoğan’la da paylaştığı, hatta selayı Cumhurbaşkanı’ndan vermesini istediği, Cumhurbaşkanı’nın Kahraman’a “Ağabey bunu biraz erteleyelim” dediği de konuşulanlar arasında.

AYASOFYA İÇİN 2 HAZİRAN 2017'Yİ BEKLİYOR

Önce AB ile yaşanan kriz ve arkasından referandum tartışmaları sebebiyle planını ertelemeye ikna olan Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın Ayasofya’da kılmayı planladığı cuma namazı için şimdi 2 Haziran 2017’yi beklediği konuşuluyor. Bu tarihin önemine gelince… 29 Mayıs 1453’te İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in Ayasofya’da ilk cuma namazını kıldığı tarih 1 Haziran 1453’tü. İsmail Kahraman o tarihin yıldönümünde Ayasofya’da namaz kılmayı planlıyor. Meclis kulislerinde konuşulanlara göre 1 Haziran, perşembe gününe denk geldiği için plan 2 Haziran Cuma günü için yapılıyor.

ayasofya_banner.jpg

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
23 Yorum