Tatilde atılan konum hırsızlara davetiye oluyor!

Tatilde atılan konum hırsızlara davetiye oluyor!

Sosyal medyada alışkanlık haline gelen 'konum bildirme' hırsızlara davetiye çıkarıyor.

A+A-

Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel, yaz aylarının gelmesiyle tatil sezonunun başladığını belirterek, son yıllarda kullanıcısı hızla artan sosyal medya hesaplarından yer bildirimi yapmanın çok popüler hale geldiğini söyledi.

Yüksel, kişilerin konum bildirimlerini sadece arkadaşlarının takip etmediğini kaydederek, "Son yıllarda hırsızların da sosyal medyadaki yer bildirimlerini takip ettiği biliniyor. Konum paylaşırken dikkat edilmeli, özellikle hırsızlık konusunda önlemler alınmış olmalı. Herhangi bir önlem almadan yapılan konum paylaşımı hırsıza davetiye çıkarma anlamına gelir. Mümkünse sosyal medya hesaplarında konum belirten özellik de kapalı tutulmalı." dedi.

Taşınabilir belleklerin özellikle tatilde çok ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Yüksel, ancak pek çok virüsün de bu belleklerle bulaştığını ve yaygınlaştığını, tatil dönemlerinde kişinin emin olduğu belleği kullanması gerektiğini bildirdi.

Yüksel, tatile çıkmadan önce önemli verilerin mutlaka yedeklenmesi gerektiğini belirterek, bu verilerin güvenli bir ortamda saklanmasının önemine işaret etti.

Ücretsiz Wi-Fi'lerin güvenliğine dikkat

Yüksel, özellikle kamuya açık alanlarda ücretsiz Wi-Fi'lerin tehlikeli olduğunu, doğrulama istemeyen ücretsiz internet ağlarına tüketicilerin hiç düşünmeden bağlandığını söyledi.

Şifresiz, doğrulama istemeyen ücretsiz internet ağı erişim noktalarının bilgisayar korsanları için bulunmaz bir fırsat olduğunu dile getiren Yüksel, "Bilgisayar korsanları aynı ağ içerisinde bulunan güvenliksiz Wi-Fi ağına bağlanan kişinin bilgisayarına veya cihazına kolaylıkla ulaşabilir. Böyle ağlarda bilgisayar korsanları kullanıcı ile sunucu arasına konumlanabilir." diye konuştu.

Yüksel, güvenli olmayan ve kaynağı bilinmeyen her ücretsiz Wi-Fi'ye bağlanılmaması gerektiğinin altını çizerek, "Minik antenleri bulunan hack cihazları yoluyla siz Wi-Fi ağına bağlandığınızı zannederken önce bilgisayar korsanının cihazına bağlanıp oradan da Wi-Fi ağına çıkarsınız. Bu arada bilgisayar korsanları yaptığınız tüm işlemleri izleyebilir." ifadelerini kullandı.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.