Taş işçileri oruç ve sıcağa rağmen 12 saat balyoz sallıyor

Taş işçileri oruç ve sıcağa rağmen 12 saat balyoz sallıyor

Bitlis'in Ahlat ilçesinde ocaklardan geleneksel yöntemlerle taş çıkaran işçiler, termometrelerin 30 dereceyi gördüğü ramazanda 12 saat balyoz sallıyor.

Bitlis'in Ahlat ilçesinde, taş ocaklarında çalışan işçiler, sıcak havaya aldırış etmeden oruçlu halde her gün 12 saat balyoz sallayarak ekmeklerini taştan çıkartıyor.

Asırlardır bina, çeşme, cami, minare ve kümbet yapımında kullanılan, kış mevsiminde sıcak, yazın serin tutması ve dayanıklılığıyla bilinen Ahlat taşı, en çok tercih edilen yapı malzemeleri arasında yer alıyor.

Tarihi eserlerin restorasyonunda da kullanılan Ahlat taşını, ocaklardan geleneksel yöntemlerle çıkaran taş işçileri, işin zorluğuna rağmen ramazan ayında oruçlarını tutmayı ihmal etmiyor.

Ellerindeki 10 kilogramlık balyozlarla günde yaklaşık 12 saat çalışan işçiler, termometrelerin 30 dereceyi gördüğü ramazanda da ekmek paralarını taştan çıkarıyor.
"Sıcak havada susuzluk bizi etkiliyor"

Taş işçilerinden Cem Nacaroğlu, sabah 06.00'dan akşam 18.00'e kadar ocakta çalıştıklarını anlattı.

"Karasa" adı verilen uzun manivelalarla taşları yerinden çıkardıklarını anlatan Nacaroğlu, şunları kaydetti:

"Sabah önce taşların üzerindeki toprağı temizliyoruz. Daha sonra manivela yardımıyla taş kütlelerini kaldırıyoruz ve balyozlarla taşı parçalara ayırıyoruz. Ramazan ayında olduğumuz için kendimizi çok yormamaya dikkat ediyoruz. Ama yine de zorlanıyoruz. Çalışırken fazla bir açlık hissetmiyoruz ancak sıcak havada gün içinde susuzluk bizi etkiliyor."AA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.