Tarihi halılara usta ellerde yüz nakli

Tarihi halılara usta ellerde yüz nakli

Solak, "Sultanhanlılar olarak halı restorasyonunda ustalık ve işçilik kalitesiyle dünyada bir marka haline gelirken, dünyanın neresinden gelirse gelsin her türlü halıya, başarıyla yeniden hayat veriyoruz" diye konuştu.

A+A-

Halıda yüz nakli ile dünyada marka oldular

Uluslararası halı restorasyon merkezlerinden Aksaray'ın Sultanhanı beldesi, dünyanın önde gelen saray, köşk ve müzelerinin tarihi halılarını restore ediyor.

Aksaray'ın Sultanhanı beldesi, tarihi halılar üzerinde aylarca sürebilen, sektör çalışanlarınca "yüz nakli" olarak ifade edilen onarım işiyle (restorasyon) dünyada bir marka haline geldi.

Sultansaray Halı Atölyesi sahibi Fahri Solak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Aksaray'ın Sultanhanı beldesinin, dünyanın birçok ülkesinden turistleri misafir eden önemli eserlerden Sultanhanı ve halı restorasyonuyla tanınan tarihi bir yerleşim yeri olduğunu söyledi.

Sultanhanı'nın halı sektörüne el dokuması halı üretimiyle girdiğini belirten Solak, "El dokumasındaki deneyimini halı tamiri ve kalitesine aktaran Sultanhanı, günümüzde dünyanın en önemli halı restorasyon merkezi oldu" dedi.

Tarihi halılara usta ellerde adeta "yüz nakli" yapıldığını kaydeden Solak, şöyle devam etti:

"Dünyanın dört bir yanından gelen tarihi halılar, Sultanhanı'nda usta ellerle buluşuyor. Neden Sultanhanı tercih ediliyor sorusunun cevabı bu usta ellerde saklı. Normalde yeni yünle bir ayda bitecek bir restorasyon, aylarca sürebilmektedir. Bize gelen bir 17. yüzyıl halısının restorasyonunda 53 ay süren bir çalışma yaptık. Biz işimizi bir yüz nakli titizliğinde yapmaktayız ve bunu yıllardır yapmaktayız. Bize gelen tarihi halıların orijinaline uygun söküntü ipler kullanarak restorasyonunu gerçekleştirdiğimiz için restorasyon süresi uzuyor. İran halısı için kullanılmayacak boyuttaki İran halılarının söküntü iplerini kullanırız. İpek halı olsun, Fransız tapestry kilim olsun, goblen halısı olsun, hepsinin restorasyonunda aslına uygun iplerle restorasyon yaptığımız için dünyada ve Avrupa'da Sultanhanı tercih ediliyor."

Halı sektöründe onları dünya tanıyor

Solak, halı sektöründe tüm dünyanın Sultanhanı'nı tanıdığını belirterek, şöyle devam etti:

"Amerika'ya, İtalya'ya, Fransa'ya, İngiltere'ye gidin ve bir halıcıya uğrayın, kesinlikle Sultanhanı'nı bilir. Ve gerek koleksiyoncular olsun, gerek bu halı sanatıyla uğraşanlar olsun, Sultanhanı ismini bilir ve bu alanda birinci sıradayız. Bu meslek İran'da da yapılıyor, Pakistan'da da yapılıyor. Ama bizim kadar özen göstermiyorlar. Mesela İranlılar İran halısını iyi yapar fakat Sultanhanılılar İran halısını da Kafkas halısını da Fransız Tapestry kilimini de ipek halılarının da en iyi restorasyonunu yapar."

Sultanhanı'na Aksaray Üniversitesi bünyesinde Halı Restorasyon ve Konservasyon bölümü açılacağını anlatan Solak, bölümün Sultanhanı'nın gerek Türkiye'de gerekse dünyaya daha fazla tanıtılmasında büyük katkı sağlayacağının altını çizdi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.