Tarihi "Halep Arığı" restore edilecek

Tarihi "Halep Arığı" restore edilecek

Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde bulunan ve "Halep Arığı" olarak da adlandırılan tarihi su kanalı, "Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı" olarak tescil edildi.

A+A-

Gaziantep'in Oğuzeli ilçesinde bulunan ve "Halep Arığı" olarak adlandırılan Oğuzeli’nden Halep’e uzanan tarihi su kanalı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tescillenerek restore edilmesine karar verildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, "Halep Arığı"nın ilçenin tarihi miraslarından olduğunu, Oğuzeli'nden Halep'e kadar uzanan yaklaşık 25 kilometrelik kanalın, bölgede hem içme suyu olarak hem de sulama amacıyla kullanıldığını söyledi.

Oğuzeli’nin kültürel değerlerine sahip çıktıklarını belirten Kılıç, “Girişimlerimiz sonucu ilçemizin tarihi mirasları arasında yer alan ‘Tarihi Halep Arığı’ ‘Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı’ niteliği taşıdığından dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı’mız tarafından tescillenmiş olup, restore edilerek kullanıma uygun hale getirilmesine karar verilmiştir.” dedi.

Kılıç, "Oğuzeli’nden, Halep’e kadar uzanan yaklaşık 25 km uzunluğundaki ‘Halep Arığı’ bölgede hem içme suyu olarak hem de tarla ve arazileri sulama suyu olarak kullanılmış. 8 metre derinliği, 2 metre ene sahip olan ‘Halep Arığı’ yeraltı su kanalıdır. Kireçtaşı içine kazılmış devasa su kanalının hem girişi hem de çıkış noktası, hatta yer yer tıkalı olduğu için bu kanalın büyük bir kısmı kullanılamamaktadır. Oğuzeli Belediyesi olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza başvurarak bu tarihi yapının gün yüzüne çıkması ve restore edilmesi talebinde bulunduk. Bakanlığımızın yaptığı incelemeler sonucu, ‘Tarihi Halep Arığı’nın 'Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı' niteliği taşıdığından dolayı tescillenip, restore edilerek kullanıma uygun hale getirilmesine karar verdi. İlçemize hayırlı uğurlu olsun."  diye konuştu.

İLKHA

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.