1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tarihi aftan ev sahibine vergi şoku çıktı
Tarihi aftan ev sahibine vergi şoku çıktı

Tarihi aftan ev sahibine vergi şoku çıktı

Tarihin en büyük mali affı olarak duyurulan yeni af düzenlemesinden emlak sürprizi çıktı.

A+A-

Şir­ke­ti, dük­ka­nı, ara­ba­sı olup ver­gi­si­ni za­ma­nın­da ya­tır­ma­yan borç­lu­la­ra sağ­la­nan ver­gi af­fı kap­sa­mı­na, Em­lak Ver­gi­si­’ni öde­me­yen ev sa­hip­le­ri alın­ma­dı. Sa­hip ol­du­ğu tek evin da­hi ver­gi­si­ni unu­tan va­tan­daş ce­za­dan kur­tu­la­ma­ya­cak.

Bugün'ün haberine göre, Tarihin en büyük mali affı olarak duyurulan yeni af düzenlemesinden emlak sürprizi çıktı.

Vergi ve sigorta primlerinden sigara cezası dışındaki devletin tüm günü geçmiş alacaklarına af getiren torba tasarının Emlak Vergisi’ne kapatıldığı öğrenildi. Düzenlemeye göre, şirketi, dükkanı, arabası olup kazandığı paranın vergisini ödemeyen vatandaşlar afla ödeme kolaylığından yararlandırılırken, evinin vergisini yatırmayı unutan ev sahiplerinden vergi ve cezalar tahsil edilecek.

'Maliye tahsil etmiyor'
Yetkililer, torba tasarıda affın çerçevesini ‘kamu alacağı’ ile sınırlı tuttuklarını belirti.Emlak Vergisi’nin de kamu alacağı olduğunu hatırlatmamız üzerine ise yetkililer, “Kamu alacağı olduğu doğru. Ancak o vergiyi belediyeler tahsil ediyor. Biz torba düzenlemenin kapsamına sadece Maliye’nin tahsil ettiği vergi ve cezaları koymayı doğru buluyoruz. Belediyeler konusunda biraz hassasiyet var. Nedenini sormayın. Ancak bu verginin kesinlikle af kapsamı dışında kalacağını söyleyebiliriz” dedi.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.