Tarihi 6 cami 'yeşil bir dünya' için ışık kapatacak

Tarihi 6 cami 'yeşil bir dünya' için ışık kapatacak

6 Caminin ışıkları 20.30 ile 21.30 arasında ‘yeşil bir dünya’ için sönecek.

A+A-
Burcu Ünal'ın haberi
 
Süleymaniye, Sultanahmet ve Fatih camileri ‘yeşil bir dünya’ için bugün saat 20.30’da 1 saatliğine ışıklarını kapatacak. 
 
Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı, (WWF) 2007’de Avustralya’da başlattığı 2008’de de tüm dünyaya yayılan ‘Dünya Saati’ uygulamasıyla iklim değişikliği başta olmak üzere tüm çevre sorunlarına dikkat çekmeyi amaçlıyor. Geçtiğimiz yıl 2 milyar insanın katıldığı kampanyaya 2009’dan bu yana Türkiye de destek veriyor. 
 
Eyfel Kulesi, Kolezyum, Empire State, Big Ben, Kremlin Sarayı gibi ikonik yapıların 1 saat karartıldığı uygulama kapsamında bu sene Türkiye’de bir ilk gerçekleşecek. 
 
Geçmiş yıllarda olduğu gibi Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprüleri, Dolmabahçe Sarayı, Ayasofya, Beylerbeyi Sarayı, Galata Kulesi ve Kız Kulesi’nin yanı sıra bu yıl İstanbul’un 6 tarihi camiinde de ışıklar kapatılacak. Sultanahmet, Süleymaniye, Fatih, Nuruosmaniye, Ortaköy ve Yeni Cami’nin ışıkları 20.30 ile 21.30 arasında ‘yeşil bir dünya’ için sönecek. Kampanyaya Türkiye’den bu yıl 22 valilik ve belediye ile 400’den fazla kurum katılacak.
 
Milliyet

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.