Tarhan'dan Milli Güvenlik Kurulu'na 'aile güvenliği' çağrısı

Tarhan'dan Milli Güvenlik Kurulu'na 'aile güvenliği' çağrısı

Nevzat Tarhan, son sığınağımız dedi ve çağrıda bulundu

A+A-

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Sivas Valiliği koordinesinde “Buruciye Sohbetleri” kapsamında “Değişen Dünya, Gençlik ve Aile” başlıklı konferansta aile değerlerinin önemine işaret etti.

“Son sığınak ailenin duvarları yıkılmamalı”

Sivas Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta konuşan Prof. Dr. Nevzat Tarhan, günümüzde ailenin son sığınak olduğuna dikkat çekerek “Şehri koruyan surlar vardır… Toplumu ise koruyan sosyal normlar vardır. Bugün bu normlar dağıldı. Sadece iç kale kaldı, o da aile. Şimdi ailemizin duvarları da tehlike altında. Teknolojinin gelişmesi paralelinde bilgisayar, internet ve sosyal medya platformlarının amacı dışında kullanımı ile ailenin duvarları yıkılma riski ile karşı karşıya” dedi.

Dünyada olduğu gibi ülkemizde istatistiklerin boşanma oranlarının arttığını gösterdiğini kaydeden Tarhan, "evlenmeye gerek yok" diyen genç sayısında artış olduğunu da ifade etti.

Aileyi zayıflatan üç hastalık

Aileyi zayıflatan üç hastalığa dikkat çeken Tarhan, bunları sekülarizm, sosyal anomi ve bireycilik olarak sıraladı.

Türkiye’nin güvenlik sorununun bugün ve gençlik aile olduğunu kaydeden Tarhan, “Gençliğimize, aile kurumuna ve değerlerimize bugün her zamankinden daha fazla sahip  çıkmalıyız. Gençlik ve ailemizde kırılmalar yaşanıyor. Milli Güvenlik Kurulu bu iki konuyu gündeme almalı” uyarısında bulundu.

Evlilik dürüst ilişki üzerine kurulmalı

Toplumun yapı taşının aile olduğunun altını çizen Tarhan, “Aile kültürüne sahip çıkıp onu korursak aslında bireyi yani kendimizi korumuş oluruz. Aksi halde çocuğumuz popüler kültür çocuğu olur. O nedenle ailenin her bir ferdi evi sevmeli. Güven yuvası evlilikler dürüst ilişkiler üzerine kurulmalı. Mutlu evlilikler üzerine yapılan araştırmalar da gösteriyor ki birlikte zaman geçirilen, takdir, onay ve övgü sözcüklerinin yoğun kullanıldığı, manevi değerleri önemseyen aileler mutlu oluyor. Aileyi bir arada tutan değerler meşveret, hakkaniyet, eşitlik, sevgi, özerklik, saygı, güven, paylaşımcılık. Eş ilişkileri rekabet içinde değil, tamamlayıcı olmalı” dedi.

Gençler değer görmek istiyor

Buyurgan yaklaşımı reddeden, adalet ve özgürlük beklentisinde olan gençlerin bu ihtiyaçlarının karşılanmasının önem taşıdığına dikkat çeken Tarhan, aksi halde bu gençlerin kaybedilebileceği, tepki olarak ters kimlik geliştirebileceğini ifade etti.

Batı medeniyet krizi yaşanıyor

Batı’nın bir medeniyet krizi yaşadığını kaydeden Tarhan, günümüzün evrensel sorunun hedonizm, narsisizm, yalnızlık ve mutsuzluk olduğunu ifade etti. Tarhan, “Batı çok yakın bir zamana kadar ‘Hoşuna gideni yap, gitmeyeni yapma, mutlu olduğunu yap, mutsuz olduğunu yapma’ felsefesi ile yaşarken şimdi değişmeye başladı. Modernizm zevkçiliği hedefledi, bencilliği yaygınlaştırdı. Bu da sonrasında yalnızlığa ve mutsuzluğa neden oldu” dedi.

Gelişmiş ülkelerin sorunu; yalnızlık

Gelişmiş ülkelerin sorunlarından biri yalnızlık olduğunu ifade eden Tarhan, 8,5 milyon kişinin yalnız yaşadığı İngiltere’de Yalnızlık Bakanlığı’nın kurulduğunu söyledi. Gençlerin de sosyal izolasyon yaşadığını ve yalnız olduğunun altını çizen Tarhan, İngiltere ve Amerika’da intihar salgınına karşı önde gelen üniversitelerde “pozitif psikoloji” dersinin okutulduğunu kaydetti.

ÜHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum