'Taklit ayakkabılar orijinalmiş gibi satılıyor

'Taklit ayakkabılar orijinalmiş gibi satılıyor

'Bursa Ayakkabıcılar Odası Başkanı Aytekin: Piyasada bilindik, çok pahalıya satılan marka ayakkabıların taklitleri de var. Kimi yerlerde bu ürünler, orijinalmiş gibi satılıyor.

A+A-

Bursa Ayakkabıcılar Odası Başkanı İbrahim Aytekin, "Piyasada bilindik, çok pahalıya satılan marka ayakkabıların taklitleri de var. Kimi yerlerde bu ürünler, orijinalmiş gibi satılıyor" dedi.

Bursa Ayakkabıcılar Odası Başkanı Aytekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vücudun yükünü çeken ayakların sağlığının korunması için ayakkabı satın alırken, bazı kriterlere özen gösterilmesi, ayakkabının "saya" diye tabir edilen yumuşak olan üst bölümünün ve içinin kaliteli malzeme ile yapılması gerektiğini belirtti.

Piyasada çok ucuza satılan ayakkabıların, büyük bölümünün hem ayak sağlığı hem de kullanım açısından uygun olmadığını ifade eden Aytekin, bazı vatandaşların markasına güvenerek aldıkları ayakkabıların ise "taklit ürün" çıkabildiğini kaydetti.

Bunların önüne geçebilmek için ayakkabıların güvenilir yerlerden alınmasını isteyen Aytekin, pek çok insanın, gıda ve giyim eşyalarının belirli yerlerden temin ettiğini, ayakkabıda da aynı yöntemin izlenmesi gerektiğini vurgulayarak, şu uyarılarda bulundu:

"Nasıl pek çok kişinin sürekli alışveriş yaptığı kasabı, manavı varsa ayakkabıda da aynı yönteme başvurulmalı. Tüketici, bildiği, alıştığı, güvenebileceği yerlerden alışveriş yaparsa, kaliteli ürünü 'eder' fiyatına bulabilir. Ayrıca piyasada bilindik, çok pahalıya satılan marka ürünlerin taklitleri de var. Kimi yerlerde bu ürünler, orijinalmiş gibi satılıyor. O yüzden vatandaş bilindik çevreden alışveriş yaparsa ödediği paranın karşılığını alma ihtimali çok yüksek."

"Fiyat, ayakkabının kalitesini her zaman yansıtmaz"

Toplumda, "Fiyatı yüksek ayakkabı kalitelidir" mantığının olduğuna da değinen Aytekin, bunun doğru olmadığını, vatandaşların iyi araştırmaları halinde uygun fiyata da kaliteli ayakkabı bulabileceğini anlattı.

Aytekin, piyasada çok ucuza da pahalıya da ayakkabı satıldığını belirterek, "Çok düşük fiyatlarla satılan ayakkabılar da var. Çok yüksek fiyatlarla satılan ayakkabılar da var. Fiyat, ayakkabının kalitesini her zaman yansıtmaz. Mutlaka bir bilgi verebilir insana ama bu güvenle alakalı bir şeydir" diye konuştu.

AA

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.