Susuzluk, ağrıları ve halsizliği artırıyor

Susuzluk, ağrıları ve halsizliği artırıyor

Yetersiz yağış, tarım alanları başta olmak üzere tüm yaşamı tehdit eden susuzluk, vücutta da geri dönülmez hasarlara yol açıyor

A+A-

Günde ortalama 8 bardak su içilmesini öneren uzmanlar, buna karşın vücudun 10 bardak su kaybettiğini belirtiyor. Beynin yüzde 75’i, kanın yüzde 92’si, kasların yüzde 75’i ve kemiklerin yüzde 22’sini oluşturan su yeterli miktarda tüketilmediğinde başta cilt problemleri olmak üzere sindirim ve boşaltım sistemlerinde birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, hastalıkları şöyle sıralıyor: “Vücudun en önemli enerji kaynaklarından suyun yetersizliğinde yorgunluk ve halsizliğe yol açıyor. Deri yoluyla toksinlerin atılmasını bozuyor ve her türlü cilt problemi için savunmasız hale getiriyor. Ayrıca dermatit, sedef, kırışıklık gibi problemlere sebep oluyor. Kolestrol seviyesini artırarak hücreden daha fazla su kaybını önlemeye çalışır. Gastrit, ülser ve reflü gibi birçok sindirim sistemi problemine yol açar. Toksin ve atık asit birikimi bakterilerin gelişmesi için ortam sağlar, buda böbrek ve mesanede  inflamasyon, ağrı ve enfeksiyona daha yatkın olması ile sonuçlanır. Bütün eklemlerde büyük bir kısmı sudan oluşan  kartilaj yastıkçıkları vardır. Vücut susuz kaldığında kartilaj zayıflar ve eklem tamiri yavaşlar, böylelikle ağrı ve rahatsızlık hissi oluşur. Organlar ve hatta vücudun en büyük organı olan deride kırışıklık başlar ve erken yaşlanma belirtileri verir.”

Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.