Süryani Dili ve Edebiyatı Bölümü açıldı

Süryani Dili ve Edebiyatı Bölümü açıldı

Mardin Artuklu Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi bünyesinde Süryani Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü açarak Türkiye tarihinde bir ilke imza attı.

A+A-

Lisans düzeyinde açılan Süryani Dili ve Edebiyatı Bölümüne öğrenci alınması noktasında öğretim üyesi istihdamı için çok ciddi çalışmaların başlatıldığını belirten Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, farklı dil ve lehçelerin konuşulduğu bir ülkede var olan kültürel zenginliğe, bilimsel perspektifle hayatiyet kazandırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Mardin Artuklu Üniversitesinin Süryani Dili ve Kültürü'nün araştırılması ve geliştirilmesi noktasında birçok çalışma ve bilimsel etkinlikler yaptığını vurgulayan Rektör Ağırakça, Yaşayan Diller Enstitüsü çatısı altında bulunan Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalında tezli ve tezsiz yüksek lisans programlarının aktif olduğu bilgisini verdi. Akademik bir kurum olarak etkin bir şekilde çok dilli ve çok kültürlü kültürler havzası oluşturmayı hedeflediklerini belirten Ağırakça, "Sahiplendiğimiz ve Edebiyat Fakültesi bünyesinde hayata geçirdiğimiz 'Süryani Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı' Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasında yaşayan Süryanilerin kültürel zenginliğinin daha da gelişerek yok olmasının önüne geçecek bir teminattır" dedi.
 
Yaşayan Diller Enstitüsü çatısı altında faaliyet gösteren Süryani Dili ve Kültürü Anabilim Dalının çalışmalarına da değinen Prof. Dr. Ağırakça, "Hazırlık sınıfı, ders yılı ve tez aşaması olmak üzere 3 yıl süren Süryanice tezli yüksek lisans programı içerisinde gramer, kültür, tarih, araştırma teknikleri ve teoloji ve felsefenin bir arada verildiği detaylı bir müfredat işlenmektedir. Hazırlık ve ders yık aşamasını bitiren tezli yüksek lisans öğrencilerimizden 12 tanesi tez aşamasına geçmiş olup her biri alanında ilk olan tez çalışmalarına başlamış bulunmaktadır" diye konuştu.

egitim

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum